25 Şubat akşamı Los Angeles’ta gerçekleşecek 91. Oscar Ödül Töreni için heyecanlanmaya başlayanlar burada mı?

Altın Küre, BAFTA, SAG Ödülleri ve Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nin (Critics’ Choice) ardından, ödül sezonunun final şovu ve muhtemelen en önemlisi için heyecanlamamak ne mümkün.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca verilen çok sayıda ödül göz önüne alındığında zaten Oscar’a hangi oyuncuların ya da yapımların kavuşacağı belli oldu gibi, ne dersiniz?

Tabii, şansın büyük bir rolü var, bunu es geçemeyiz. Bunu, geçtiğimiz yıllarda Akademi’nin aldığı şaşırtan kararlarıyla hatırlıyoruz.

Birkaç gün sonra düzenlenecek tören için gecenin en büyük ödüllerini kucaklamaya hazırlanan film ve oyuncu tahminlerimize göz atmaya ne dersiniz?

İşte 91. Oscar Ödül Töreni’nin kazananları. Elbette ki bu bir tahmini liste.

En İyi Film Oscar’ı

Oscar’ı kazanması muhtemel olan film: Roma

A Star Is Born hayranları, bu yapımı “En İyi Film” kategorisi için uygun görse de, muhtemelen bu yarışın kazananı Roma filmi olacak.

The Favourite ve Green Book’un da güçlü adaylar olduğunu es geçmemek gerek. En İyi Film kategorisinin her zaman için öngörülmesi en zor olan adaylıklardan biri olduğunu da hatırlatalım. Akademi’nin bizi şaşırtmayı sevdiğini biliyoruz.

En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı

Oscar’ı kazanması muhtemel olan oyuncu: Glenn Close | The Wife

Olivia Colman’ın The Favourite filmindeki mükemmel performansı ve A Star Is Born’daki bir ömür konuşulmaya yetecek Lady Gaga ışığı öne çıkan güçlü adaylar olarak görülse de, birçok kişi daha önce tam dört kez aday gösterilen ama hiç Oscar kazanamayan Glenn Close’u güçlü aday olarak gösteriyor.

Gaga için sürpriz bir kazanma olabilir ancak Close bu sezon en fazla ödül kazanan isimlerden olduğu için ibre onu göstermeye yetecek güçte.

En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı

Oscar’ı kazanması en muhtemel olan oyuncular: Rami Malek | Bohemian Rhapsody ve Christian Bale | Vice

İşte bir tahminde bulunmanın en zor olduğu kategori.

Bradley Cooper, Christian Bale ve Rami Malek’in arasında yaşanacak mücadeleye tanık olmaya hazır mısınız? Bohemian Rhapsody filmindeki performansıyla Altın Küre ve SAG Ödülü’nü kazanan Rami Malek, bu adaylık için yıldızı parlayan isim olarak göze çarpıyor.

Christian Bale ise Vice’deki performansıyla Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü’nü kazanmayı başarmıştı.

En İyi Yönetmen Oscar’ı

Oscar’ı kazanması en muhtemel olan yönetmen: Alfonso Cuarón | Roma

Bradley Cooper’ın En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterilmesinden sonra şaşırtan bir kararın bizi beklediğini düşünmek mümkün.

Ancak, büyük olasılıkla En İyi Yönetmen Oscar’ı şu ana kadar en çok ödül kazanan drama filmi Roma için Alfonso Cuarón’a gidecek.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Oscar’ı kazanması en muhtemel olan oyuncu: Mahershala Ali | Green Book

Rekabetin en az olduğu kategori diyebiliriz. Mahershala Ali, Sam Rockwell ve Adam Driver’ın bir mücadelesi olacak gibi görünse de, Green Book filmindeki performansıyla Altın Küre, SAG Ödülü ve BAFTA’yı kazanan Mahershala Ali’nin Oscar’ı kucaklaması oldukça mümkün.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Oscar’ı kazanması en muhtemel olan oyuncu: Regina King | If Beale Street Could Talk

Regina King, If Beale Street Could Talk filmindeki performansıyla Altın Küre kazanmıştı hatırlarsanız. Ancak bu kategoride kesinlikle The Favourite filminin yıldız oyuncuları Rachel Weisz ve Emma Stone’un ciddi rekabetiyle karşı karşıya kalacak gibi.

Weisz kesinlikle bu kategorideki en güçlü aday.

Total
0
Shares