Kitap alışveriş listeniz için önerilerimiz tam karşınızda!

Yeni çıkan kitaplardan oluşan bu liste yaz ayları için içinizdeki okuma aşkını yeniden tazlemeye aday.

Arzu Özev – Zehirli Masallar | Doğan Kitap

Zehirli Masallar, Arzu Özev’in dönüşüm yolculuğunun hikâyesi.  Her şey Özev’in 13 yaşında güzellik meselesiyle aşırı ilgilenmesiyle başlar.  Kendini hep şişman biri gibi gördüğü için anoreksik ve bulimik olarak sürdürür hayatına. Aslında mesele güzel olmak değil; onun arkasında sevilmek, kabul edilmek, ait olabilme ve uyum sağlayabilmek vardır.

Özev aynı zamanda yaşamı sorgulama eğilimindedir; günümüz dünyasında yaşamların ezberler üzerinden sürdürüldüğünü, insanı hasta eden, sürekli huzursuzluğa teşvik eden şeylerin sadece zehirli birer masal olduğunu düşünür.

Tüm bu nedenler yüzünden bir arayış içinde olan Özev, Amerika’ya üniversite okumaya gider. Orada yogayla tanışır.  Daha sonra değişim öğrencisi olarak Yeni Zelanda’ya gider, ardından Güney Amerika’ya ve Hindistan’a…

Gittiği yerlerde, yoga ve nefes eğitimleri alır.  Tüm bu süreç sonunda Arzu Özev, yeme bozukluklarının üstesinden gelir.

Melankolinin Kısa Anatomisi – Robert Burton | Maya Kitap

Robert Burton’ın insanoğlunun duygu ve düşüncelerini açıklayabilmek için 17. yüzyılda bir kütüphanedeki tüm kitapları inceleyerek oluşturduğu Melankolinin Anatomisi, yazıldığı günden bu yana üslubu ve zengin içeriğiyle övgüler almıştır. Bu kitap, sıradan bir melankoli incelemesi ya da melankolinin sebepleri, belirtileri ve tedavilerini derleyen tıbbi bir çalışma değildir.

Antik dönemlerden Rönesans’a kadar insan davranışlarının nasıl yorumlandığına kapsamlı bir bakıştır, döneminin felsefi ve fizyolojik fikirlerinin bir araya getirildiği önemli bir derlemedir.

Burton’ın incelikli üslubu ve akıcı diliyle kaleme aldığı bu inceleme hem kendinize hem de dünyaya bakışınızı değiştirecek.

Selimiye Mektupları – Yılmaz Güney | İthaki Yayınları

Selimiye Mektupları, siyasi görüşleri ve eylemleri gerekçe gösterilerek 1972-1974 yılları arasında mahkum edilen Yılmaz Güney’in Selimiye Cezaevi’nden eşi Fatoş Güney’e gönderdiği umut, inanç ve aşk dolu mektuplarını içeriyor.

Bu mektuplar; taş duvarlar ve demir parmaklıkların düşünmeye, üretmeye, aydınlık yarınlara inanmaya engel olmadığının, umudun yeşerebilmesi için önemli olan tek şeyin boyun eğmeyen bir baş olduğunun altını çizen yiğit bir adamın, Çirkin Kral’ın mektupları.

Duygular Sözlüğü –  Tiffany Watt Smith | Kolektif Kitap

Bugün dünyanın çok farklı coğrafyalarında, çok farklı kültürlerinde yaşanmakta olan sayısız duygunun içerisinden seçilmiş 154 duygudan oluşan Duygular Sözlüğü, Antik Yunan mahkemelerinde ağlayan jürilerden cesur, sakallı Rönesans kadınlarına, 18. yüzyıl doktorlarının kalbi titreten duygularından Darwin’in Londra Hayvanat Bahçesi’nde kendi üzerinde yaptığı deneylere, I. Dünya Savaşı sonrası bunalıma giren askerlerden günümüzün sinirbilim ve beyin görüntüleme kültürüne duyguların nasıl algılandığı ve yaşandığı hakkında.

Üzülen, somurtan, ürken, sevinen bedenlerimizin nasıl farklı şekillerde bu dünyada var olduğu; ahlaki ve siyasi hiyerarşileriyle, cinsiyet, cinsellik, ırk ve sınıf hakkındaki varsayımlarıyla, felsefi görüşleri ve bilimsel kuramlarıyla dünyanın bizim içimize nasıl yerleştiği hakkında.

Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri – Hikmet Hükümenoğlu | Can Yayınları

Hikmet Hükümenoğlu, onu romanlarıyla tanıyan okurunun karşısına bir öykü kitabıyla çıkıyor – Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri. Tuhaf, patolojik, alışılmadık aşk hikâyelerinin yanında bildik durumları da ustalıkla, incelikli bir mizahla, merak duygusunu hep canlı tutarak anlatıyor. İnanıp inanmamak okura kalmış.

 

Total
0
Shares