Kitap okuyarak bambaşka ufuklara açılmak en büyük mutluluğumuz. Peki, bu yeni ufuklara annemizi de dahil etmeye ne dersiniz?

Özellikle 13 Mayıs Pazar Anneler Günü özelinde bir hediye arayışındaysanız…

 

 

 

Elbette annelerinizin nasıl kitaplardan hoşlandığını bilemeyiz ama size yardımcı olması açısından birkaç kitap listeledik.

İşte annenize hediye edebileceğiniz 8 özel kitap;

 

Siddhartha – Hermann Hesse
Doğu felsefesi ile batının popülerleştirdiği bireyselcilik ve bireysel özgürlükleri harmanlayarak Budha ve Hint felsefesinin üzerine çıkmaya çalışmış, öğretilerini geliştirmeyi amaçlamış, ruhsal doyum arayanlara ilaç gibi gelecek bir kitap.

 

Gecenin Sonuna Yolculuk – Louis Ferdinand Celin
Gecenin Sonuna Yolculuk Louis Ferdinand Celine tarafından 1910-1930 yılları arasındaki zamanı yazdığı Fransız Milli Kütüphanesi Tarafından elyazmalarının satın alındığı ve sahip çıkıldığı bir eserdir. Herkesin kütüphanesinde olması gerekir bana göre

 

Sineklerin Tanrısı – William Golding
Yazarın kitap içerisinde vermek istediği durum yaşanan birçok çatışmanın insanın iç dünyasında geldiğidir. Uygar toplum, anne baba, aldığımız eğitim bizi belli davranış kalıplarının içine sokar ve biz sorgulamadan bunları uygularız. Ancak vahşi ortama bırakıldığında bir süre sonra sadece yaşama içgüdüsü ve idin getirdiği özellikler daha baskın gelmeye başlar.

 

 

Posta Kutusundaki Mızıka – A. Ali Ural
Posta Kutusundaki Mızıka, içtenliğin sıcaklığın hissedildiği ender kitaplardan biri. Unutulan mektubun kefaretine adanmış bir yapıt. Her mektupta alınması gereken bir öğüt alınması gereken bir sevgi var. Okurken sizi yaşama sevgisiyle çevreliyor hayata başka bir çerçeveyle bakmanızı sağlıyor.

 

 

Canım Aliye, Ruhum Filiz – Sabahattin Ali
Kitap, yazarın eşine ve kızına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Mektupları okudukça o döneme ait insanların ruhsal durumlarını, yazarın yaşadığı sıkıntıları, duygularını en şeffaf haliyle hissediyorsunuz içinizde.

 

 

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini
Kitap bir çocuğun gözünden anlatılmaktadır ve bu çocuk Emir’dir. Afganistan’da zengin babasıyla birlikte yaşayan Emir ve onların hizmetkârlarının oğlu Hasan arasındaki arkadaşlıktan bahsedilmektedir. Uçurtma Avcısı’nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsüdür.

 

 

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens – Yuval Noah Harari
Kitap geniş bir konu yelpazesinde insanı anlatıyor ve bunu sadece anlatmakla kalmayıp son derece açık, akıcı ve sade bir dil kullanıyor.

 

 

Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway
Ernest Hemingway‘in başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen Yaşlı Adam ve Deniz. Yazar, 1930’larda, Florida’da yaşadığı dönemde Pillar isimli bir balıkçı teknesi satın almış. Bu tekne ve o dönemdeki balıkçılık tecrübesi , “Yaşlı Adam ve Deniz” i yazarken esin kaynağı olmuş Hemingway’e. Bir oturuşta okunabilecek kitaplardan. Hem çok sade bir anlatım, okuyucuyu hiç yormadan anlatıyor derdini, hem de yaşlı adamla birlikte yaşıyorsunuz bütün o macerayı.

Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

Kim demiş anneler polisiye roman sevmez diye.

“Acıyı gördüm. Gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. Titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.”

Total
1
Shares

Bir cevap yazın