Yıllardır makyaj yaparken öğrendiğimiz bir şey varsa o da uygulamak için tek bir doğru yol olmayışıdır. Cilt tipinize ve ulaşmak istediğiniz kapatıcılık düzeyine bağlı olarak farklı metotlar uygulayabilirsiniz. Konu sıvı fondöten ise bahsettiğimiz farklı metotlara bir göz atalım.

Bu metotlar cilt tipinize ve istediğiniz kapatıcılık düzeyine göre farklılık gösterecektir. Unutmayın, sizin için en uygun olan makyaj uygulama yöntemini ancak deneme yanılma yoluyla öğrenebilirsiniz. Eğer fondöteniniz doğru uygulanırsa geri kalan makyajınız da harika gözükecektir.

Uygulama Yolları

Stripple Fırça

Duo fiber olarak tabir edilen ucu beyaz ve ince, dipleri siyah ve daha kalın tüylerden oluşan bir fırça. Fondöteninizi fırçanızı hafif hareketlerle yüzünüze dokundura dokundura sürerseniz (bu yola strippling işlemi deniyor) ve daha sonra yuvarlak hareketlerle fondöteninizi yayarsanız cildinize eşit ve kusursuz bir şekilde dağılacaktır.

Uygulamanın ardından yüzünüzde fırça izleri fark ettiyseniz fırçayı fazla bastırıyorsunuz demektir. Bu fırçayı normal ve yağlı ciltliyseniz tercih edebilirsiniz, kuru ciltlerde cildin üst tabakasını kaldırarak fondötenin kuru durmasına ve düzensiz görünmesine yol açacaktır.

Düz Fondöten Fırçası

 

Bu fırçayı kullandığınızda yüzünüzde birçok fırça izi fark ediyorsanız bir adımı atlıyorsunuz demektir. Öncelikle parmaklarınızla fondöteninizi yüzünüze aşağı yönde olacak şekilde sürmelisiniz. Daha sonra fırçanızın düz tarafıyla hafif vurma hareketleri yaparak fondöteninizi eşit bir şekilde dağıtabilirsiniz.

Düz Uçlu Kabuki Fırçası

Eğer tam kapatıcılık istiyorsanız kullanmanız gereken fırçanın kabuki olduğunu söyleyebiliriz. Kullanacağınız miktarda fondöteni elinizin üstüne damlatın ve fırçanın ucuyla fondöteninizi elinizin üzerinden alarak eşit bir şekilde yüzünüze yayın. Bunu yaparken yuvarlak hareketler eşliğinde yaymayı unutmayın. Bu yöntem kuru ciltler için iyi olmayabilir çünkü fırçanın sürtünmesi cildinizin üst tabakasını kaldırarak kuruluğa sebep olabilir.

 

Büyük Fondöten Fırçası
Eğer fondöteninizde doğal bir görünüm istiyorsanız bu pofuduk fırçaları kullanmanızı öneririz. Hem fondöteni cildinize hafif ve eşit bir şekilde uygulayacaktır hem de ürünün cildiniz tarafından daha kolay emilmesini sağlayacaktır.

Makyaj Süngeri

Bu yöntem özellikle kuru cilt için olmak üzere her cilt tipine uygundur. Her istediğiniz kapatıcılık düzeyinde doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz. Unutmamanız gereken tek şey süngerinizi ıslattıktan sonra fazla suyu sıkmak. Ardından süngeri hafif vurma hareketleriyle cildinizde gezdirerek fondöteni eşit bir şekilde yaymak, bu yöntem cildinizi kusursuz gösterecektir.