Toplam
6
Paylaşım

Cilt bakımı, hepimizin fanatiği olduğu bir konu diyebiliriz.

Kozmetik mağazalarındaki raflara bakıldığında fanatik olmamak biraz zor elbette. Fakat biliyoruz ki çoğu kadın sekizinci yüz temizleme jelini nerede depolayacağından çok, hangi yüz temizleme jelini kullanması gerektiğini düşünüyor.

İşte bu yüzden, size her cilt tipine özel genişletilmiş bir cilt bakım rutini sunacağız. Sizin cilt tipinize uygun olan ve kullanmanız gereken ürünleri bir araya getirdik. Kısaca, sabah ve akşam cilt bakım rutininiz arasında bir fark yaratmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Kuru ciltler neden temizleme sütü kullanmalı, hassas ciltler neden jel maskeye yönelmeli vb. soruların cevapları da açıklamalarımız arasında olacak.

Merakınızı uyandırdıysa, yazının geri kalanına göz atabilirsiniz, böylece cilt tipinize uygun olan ürünleri kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

 

Normal Cilt İçin Cilt Bakım Rutini

Sabah: Temizleme jeli, tonik, SPF içeren bir nemlendirici

Akşam: Temizleme jeli, tonik, antioksidan içeren bir serum, nemlendirici

Ekstra: Glikolik asit içeren serum

 

Normal Cilt Nasıl Olur?

Eğer cildiniz kuru veya yağlı sayılmıyorsa ve yaşlanma belirtileri, akne ve hassasiyet aklınızda olan problemlerden değilse cildiniz normaldir. Bir diğer deyişle, hepimizin sahip olmak istediği cilt tipine sahipsiniz!

 

Sabah Rutini

Temizleyici: Sülfat içermeyen ve kolay köpüren bir temizleme jeli, cildinizin sivilcelerden uzak kalmasına yardımcı olacaktır.

Tonik: İçerisinde SD Alcohol 40, denature alkol, etanol ve izopropil alkol olan toniklerden kaçınmalısınız. Bu maddeler, uzak durulması gerektiği halde çoğu toniğin içerisinde bulunuyor.

SPF içeren nemlendirici: Cildinizi nemlendirirken nemlendiricinizi iki ayrı bölgeye uygulamalısınız; yüzünüze ve boynunuza. Konu güneş koruma olunca yalnızca kaç faktör olduğu değil, ne kadar sık uyguladığınız da önemlidir.

 

Akşam Rutini

Temizleyici: Sabah rutininizi tekrarlayın.

Tonik: Sabah rutininizi tekrarlayın.

Antioksidan serum: Serumunuzu seçerken içerisinde C Vitamini, yosun özleri, biberiye ve nane gibi canlandırıcı özelliğe sahip olan unsurlar bulunmasına özen gösterin.

Nemlendirici: Sabah rutininizi tekrarlayın.

 

Ekstra

Glikolik asit içeren serum: Eğer cildinizi ekstra sorunsuz tutmak istiyorsanız, haftada birkaç kere cildinize glikolik asit içeren bir ürün uygulayabilirsiniz. Glikolik asit, çok küçük moleküler yapıya sahip olduğu için cildiniz tarafından derinlemesine emilir. Kolay emildiği için cildinizin yüzeyindeki kuru deri hücrelerini kolaylıkla atar, böylece daha aydınlık, eşit tonlu ve pürüzsüz bir cilde kavuşursunuz.

 

 

Kuru Cilt İçin Cilt Bakım Rutini

Sabah: Temizleme jeli, tonik, antioksidan serum, SPF içeren nemlendirici

Akşam: Temizleme jeli, tonik, retinol içeren serum, göz çevresi kremi, su bazlı nemlendirici

Ekstra: Peeling, cilt yağı

 

Kuru Cilt Nasıl Olur?

Kuru ciltlerin zayıf bir nem bariyeri vardır. Cilt bariyerinde görünmez çatlaklar olduğu için nem cildinizde fazla barınmaz ve tahriş olmaya elverişli olur.

 

Sabah Rutini

Temizleyici: Köpürmeyen ve hassas ciltlere özel bir temizleme losyonu kuru ciltler için en uygun olanıdır.

Tonik: İçerisinde SD Alcohol 40, denature alkol, etanol ve izopropil alkol olan toniklerden kaçınmalısınız.

Antioksidan serum: İçerisinde A, C ve E vitaminleri olan bir serum tercih etmeniz cildinizdeki kollajen çözünmesini engelleyecektir.

SPF içeren nemlendirici: SPF içeren su bazlı bir nemlendirici ile sabah rutininizi sonlandırabilirsiniz.

 

Akşam Rutini

Temizleyici: Sabah rutininizi tekrarlayın.

Tonik: Sabah rutininizi tekrarlayın.

Retinol serum: Haftanın 5 günü retinol içeren bir serum kullanmanızı öneririz. Serumlar, kremlere kıyasla daha küçük moleküler yapıya sahip oldukları için cildinize derinlemesine işler.

Göz çevresi kremi: İçerisinde peptit bulunan bir göz kremi tercih etmelisiniz, peptitler kollajen aktivitelerini yükseltir.

Nemlendirici: Nemlendiricinizi su bazlı tercih etmenin yanında içinde aramanız gereken unsurlar; kuşburnu yağı, çuha çiçeği yağı, borat yağı, kızılcık yağı, tatlı badem yağı ve jojoba yağı. Tüm bu yağlar cildinizin nem bariyerini korumaya yardımcı olacaktır.

 

Ekstra

Peeling: Kuru cilt için sert tanecikler barındırmayan, nazik peelingler tercih edilmelidir. Cildinizin yüzeyinde ölü deri hücreleri varken onları nemlendirmeye çalışmak bir yarar sağlamayacaktır. Kimyasal peeling ölü hücreleri ciltten arındırma konusunda çok yardımcı olacaktır.

Cilt yağı: Eğer cildiniz aşırı kuruysa akşam rutininizde nemlendirici yerine besleyici bir cilt yağı tercih edebilirsiniz.

 

 

Yağlı/Akneye Eğilimli Cilt İçin Cilt Bakım Rutini

Sabah: Temizleme jeli, tonik, antioksidan serum, çinko oksit içeren güneş koruma

Akşam: Temizleme jeli, tonik, AHA/BHA serum, retinol serum, yağsız nemlendirici

Ekstra: Kil maskesi, cilt yağı

 

Yağlı/Akneye Eğilimli Cilt Nasıl Olur?

Yağlı ciltler, büyük yağ bezlerine ve yüksek sebum seviyesine sahip olan ciltlerdir. Yağlı cilt genetiktir, cilt kendinden ekstra yağ barındırdığı için amacımız cildi nemli tutarak yağ üretim seviyesini düşürmektir.

 

Sabah Rutini

Temizleme jeli: Yağlı ciltlerde üretilen fazla yağ, bakterilerin oluşmasına zemin hazırlar ve bu bakteriler sivilce oluşumuna sebep olur. Mümkünse yüzünüzü günde 3 defa yıkayın çünkü yüzünüz ne kadar yağlı kalırsa o kadar çok bakteri ürer. Temizleyici olarak jel veya köpük formdaki sülfatsız ürünleri tercih edebilirsiniz.

Tonik: Alkolsüz ve içerisinden sodyum PCA (suyu cildinizde tutmaya yardımcı olacak bir nemlendirici), sardunya (yağ üretimini azaltacak bir yağ) ve hamamelis (sıkılaştırıcı etkisi olan doğal bir unsur) bulunan bir tonik kullanmayı deneyin.

Yağsız nemlendirici: Cildiniz zaten yağlı olduğu için neme ihtiyacı olmadığını düşünebilirsiniz fakat bilmeniz gerekir ki cilt tipiniz nemsiz kaldığında daha da fazla yağ üretmeye meyillidir. Bunu aklınızda bulundurarak yağsız ve içinde sodyum PCA, gliserin gibi maddeler bulunduran bir nemlendirici tercih etmelisiniz. Bu maddeler cildinizin nemi hapsetmesine yardım olacaktır.

Çinko oksit içeren güneş koruma: Güneş koruma kremleri, yağlı cilde sahip olanlar tarafından çok az tercih edilir çünkü genelde kendi cilt tiplerine uygun olan bir güneş koruma kremi bulamazlar. Çinko oksit içeren güneş koruma kremlerine bakmanızı öneririz çünkü bu kremler yüzünüzü daha mat tutmanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca, çinko oksit doğal bir antibakteriyel içeriğe sahiptir böylece akne oluşumunun da engellenmesini sağlayacaktır. Eğer cildinizle uyumlu bir güneş koruma kremi bulamıyorsanız SPF içeren mineral bazlı pudraları da deneyebilirsiniz.

 

Akşam Rutini

Temizleyici: Sabah rutininizi tekrarlayın.

Tonik: Sabah rutininizi tekrarlayın.

AHA/BHA serum: AHA (Alfa Hidroksi Asitler) ve BHA (Beta Hidroksi Asitler) içeren herhangi bir serum büyük gözeneklerin görünümünü azaltmakla birlikte cildinize daha parlak bir görünüm kazandıracaktır. Eğer akneye eğilimli bir cildiniz varsa, içeriğinde salisilik asit ve çay ağacı yağı bulunan ürünler cildinizi temiz tutmaya yardımcı olacaktır.

Retinol serum: Retinol serum, düzenli kullandığınız takdirde gözeneklerinizi sıkılaştıracaktır.

Yağsız nemlendirici: Sabah rutininizi tekrarlayın.

 

Ekstra

Kil maskesi: Haftada bir kere kil maskesi yapmanızı öneririz fakat dikkat etmeniz gereken bir unsur var. Maskenizi aşırı kurumadan önce durulamaya özen göstermelisiniz. Eğer gülümsediğinizde maske 1000 parçaya ayrılıyorsa çok fazla beklemişsinizdir ve buna dikkat etmemek cildinizi kurutabilir.

Cilt yağı: Yağlı cilt ve yağ garip bir ikili gibi görünebilir fakat uçaklar gibi aşırı kuru ortamlarda kullanmanız yararınıza olacaktır. Uçuşlarda her saat başı yüzünüze birkaç damla sürerek cildinizin kurumasına ve fazladan yağ üretmesine engel olabilirsiniz. Fakat cilt yağlarına günlük rutininizde yer vermenizi önermeyiz.

 

 

Karma Cilt İçin Cilt Bakım Rutini

Sabah: Temizleme jeli, tonik, hafif yapılı bir nemlendirici, çinko oksit içeren güneş koruma

Akşam: Temizleme jeli, tonik, AHA/BHA serum, retinol serum, hafif yapılı bir nemlendirici

Ekstra: Kil maskesi, cilt yağı

 

Karma Cilt Nasıl Olur?

Karma cilt bazı bölgelerde yağlı, bazı bölgelerde kuru olan cilt tipidir. İki farklı cilt bakım rutini uygulamak yerine orta kıvamda olan bir bakım rutini belirlemelisiniz.

Sabah Rutini

Temizleme jeli: Yağlı cilt için olanı inceleyin. (Eğer cildiniz kuru hissederse köpürmeyen ve nemlendirici bir temizleme losyonuna geçebilirsiniz.)

Tonik: Yağlı cilt için olanı inceleyin.

Hafif yapılı bir nemlendirici: Karma cildin yağsız bir nemlendiriciye ihtiyacı yoktur fakat hafif yapılı olan bir nemlendirici kullanmakta yarar var.

Çinko oksit içeren güneş koruma: Yağlı cilt için olanı inceleyin.

 

Akşam Rutini

Temizleme jeli: Sabah rutinini tekrarlayın.

Tonik: Sabah rutinini tekrarlayın.

AHA/BHA serum: Yağlı cilt için olanı inceleyin.

Retinol serum: Yağlı ve kuru cilt için olanı inceleyin.

Hafif yapılı bir nemlendirici: Sabah rutinini tekrarlayın.

 

Ekstra

Kil maskesi: Karma ciltler çoğunlukla T bölgesinde yağlanmaya meyilli olduğu için kil maskesini bu bölgeye uygulamaya özen gösterin.

Cilt yağı: Cilt yağları karma ciltler için çok yararlı olmaktadır fakat aşırı parlak bir görünümden kaçınmak için cilt yağını akşam rutininize dahil etmenizi öneririz.

 

 

Hassas Ciltler İçin Cilt Bakım Rutini

Sabah: Temizleme losyonu, alkolsüz tonik, parfümsüz nemlendirici, çinko oksit içeren güneş koruma

Akşam: Temizleme losyonu, alkolsüz tonik, parfümsüz nemlendirici

Ekstra: Jel maske, laktik asit serum

 

Hassas Cilt Nasıl Olur?

Hassas cilt, kızarmaya ve tahriş olmaya en eğilimli olan cilt tipidir. Kullandığınız ürünler ve uygulama şekliniz cildiniz üzerinde agresif olmamalıdır.

 

Sabah Rutini

Temizleme losyonu: Sülfatsız bir temizleme losyonu cildinizin doğal bariyerini tahriş etmeden yüzünüzü makyaj ve kirden arındırmaya yardımcı olacaktır.

Alkolsüz tonik: Beyaz çay özü, yeşil çay ve papatya, tonik ve nemlendiricilerinizde bulunmasına özen göstermeniz gereken tahriş önleyici ve yatıştırıcı maddelerdir. Ayrıca, beta glukan cildinizin bağışıklığını güçlendirerek zamanla daha az hassas olmasına yardımcı olabilecek bir diğer maddedir.

Parfümsüz nemlendirici: Nemlendiricinizi seçerken alerjik reaksiyona veya tahrişe neden olabileceği için parfümsüz bir ürünü tercih etmeye özen gösterin. Eğer cildiniz kolay tahriş oluyorsa içeriğinde alkol ve sentetik boya olan nemlendiricilerden de kaçınmanızda yarar var.

Çinko oksit içeren güneş koruma: Çinko oksit içeren güneş koruma kremleri cildinizi kolay kolay tahriş etmeyecektir. Titanyum dioksit içeren güneş koruma kremlerinden de yararlanabilirsiniz fakat orta veya koyu bir cilt tonunuz varsa cildinizde beyaz lekeler bırakabilir.

 

Akşam Rutini

Temizleme losyonu: Sabah rutinini tekrarlayın.

Alkolsüz tonik: Sabah rutinini tekrarlayın.

Parfümsüz nemlendirici: Sabah rutinini tekrarlayın.

 

Ekstra

Jel maske: Jel yapıdaki ürünler kendiliğinden soğuk bir yapıya sahip olduğu için tahriş olmaya eğilimli olan cildinizi rahatlatacaktır. Cildinizi yakmayacak ve su bazlı bir nemlendirme sağlayacaktır.

Laktik asit serum: Hassas bir cilde sahip olmanız demek peelingi atlamanız gerek demek değildir. Eğer glikolik asit cildinize sert geliyorsa laktik asit içerikli bir ürün deneyin. Laktik asitli serumunuzu haftada iki kez kullanmanızı öneririz.

Olgun Ciltler İçin Cilt Bakımı

Sabah: Temizleme losyonu, alkolsüz tonik, antioksidan serum, SPF içeren nemlendirici

Akşam: Temizleme losyonu, tonik, retinol serum, göz çevresi kremi, su bazlı nemlendirici

Ekstra: Peeling, aydınlatıcı serum, cilt yağı

 

Olgun Cilt Nasıl Olur?

Olgun cilt için yapacağınız bakımın amacı, kırışıklık görünümünü azaltmak, leke oluşumunu ve sarkmayı önlemektir. Olgun cilt bakım rutini birkaç farklılığı olmakla beraber biraz kuru cilt bakım rutinine benzemektedir.

 

Sabah Rutini

Temizleme losyonu: Kuru cilt için olanı inceleyin. Olgun ciltler, özellikle boyun bölgesine dikkat etmelidir, temizleme losyonunu, nemlendiriciyi ve güneş koruma kremini bu bölgeye de uygulamalıdır.

Tonik: Kuru cilt için olanı inceleyin. İçinde AHA ve BHA bulunan tonikler cildinizi aydınlatmaya yardımcı olacaktır.

Antioksidan serum: Serumunuzun içinde meyankökü ve C vitamini gibi aydınlatıcı ve leke önleyici unsurlar olmasına özen göstermelisiniz.

SPF içeren nemlendirici: Kuru cilt için olanı inceleyin.

 

Akşam Rutini

Temizleme losyonu: Kuru cilt için olanı inceleyin.

Tonik: Kuru cilt için olanı inceleyin.

Retinol serum: Kırışıklıklarınızın sıklığına bağlı olarak reçeteli bir retinol serumu için dermatoloğunuzu ziyaret edebilirsiniz.

Göz çevresi kremi: Kuru cilt için olanı inceleyin. Peptitler bakımından zengin olan ve kolay emilen bir göz çevresi kremini tercih etmelisiniz.

Su bazlı nemlendirici: Retinol içeren bir nemlendirici hem kırışıklık görünümünü azaltacak hem de yenilerinin oluşmasına engel olmaya yardımcı olacaktır.

 

Ekstra

Peeling: Haftada 1 kez peeling cildinize yenilenmiş bir görüntü kazandıracaktır.

Aydınlatıcı serum: Eğer lekeler ve renk eşitsizliği gibi sorunlarınız varsa aydınlatıcı bir serum kullanmanızı öneririz.

Cilt yağıCilt, yıllar geçtikçe daha kuru bir hal alır. Besleyici ve yaşlanma karşıtı bir cilt yağını haftada  birkaç kez yüzünüze masaj yaparak uygulamanız daha taze bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Toplam
6
Paylaşım