İkonik Alman tasarımcı Karl Lagerfeld; Paris’te 85 yaşında hayatını kaybetti.

Biri ocak ayında olmak üzere; Chanel’in son iki haute couture şovuna da katılmayan Karl Lagerfeld için modaevi ünlü tasarımcının sadece yorgun hissettiği açıklamasını yapmıştı.

Modern çağın en üretken ve yetenekli moda tasarımcılarından olan Karl Lagerfeld, sonuna kadar yorulmadan hep çalıştı. Fendi’nin hazır giyim koleksiyonu için ekiplerine geçtiğimiz perşembe gününe kadar hala talimatlar vermeye devam ediyordu. Sağlığına dair endişe verici tek haber ise Chanel’in ocak ayındaki son şovunda yer almaması olmuştu.

Chanel’i uluslararası lüksün zirvesine taşıyan Karl Lagerfeld, fotografik hafızası çok güçlü ve felsefe, sanat, tarih, popüler kültüre hakim olan çok yönlü özel bir kişiydi.

Ölümüyle moda sektörünü derin üzüntüye boğan Karl Lagerfeld’in ardından tasarımcı Donatella Versace Instagram’da kendisinin ve Lagerfeld’in bir fotoğrafını paylaşarak şu notu yayınladı: “Dahi genlere sahip olan Lagerfeld, birçok insanın hayatına dokundu, özellikle Gianni ve benim. İnanılmaz yeteneğini ve verdiğin sonsuz ilhamı asla unutamayacağız.”

Karl Lagerfeld kimdir?

Karl Lagerfeld, kariyerine 1955’te Pierre Balmain’in asistanı olarak başladı ve 1983’te Chanel’e katıldı. Modaevinde 36 yıl kalarak da bir rekora imza attı. Tasarımcı bu süreçte, Fransız modaevi Chloé ve İtalyan devi Fendi için de uzun vadeli tasarım pozisyonlarında yer aldı ve kendi adını taşıyan markasını kurdu.

Lagerfeld, Chanel’i küçük bir modaevinden bir endüstri liderine taşıyan isimdir aynı zamanda. Modaevi, 2017 yılında ilk defa mali rakamlarını yayınladı ve önceki yıla göre 1.35 milyar sterlin artış yaptığını ortaya koydu.

View this post on Instagram

Self-portrait of an icon. #KARLLAGERFELD

A post shared by KARL LAGERFELD (@karllagerfeld) on

Ocak ayındaki couture şovunda, Lagerfeld yerine onu temsilen sağ kolu Virginie Viard, couture bir gelinlik taşıyan modelle el ele çıkmıştı. Chanel, Lagerfeld’in “yorgun hissettiğini”, “Viard’ın“ da onu temsil etmesini ve misafirlerini selamlamasını ”istediğini söyledi.

Yıllar geçtikçe, Lagerfeld’in kişisel tarzı, kültürel bir simge haline dönüşmeye başladı, en az kendisi de tasarımları kadar ünlendi. Buz beyaz rengindeki at kuyruğu, koyu güneş gözlükleri, siyah deri eldivenleri ve özel o siyah kıyafetleri onun stilinin imza parçalarındandı.

Karl Lagerfeld:

‘Her zaman tembel olduğumu düşünüyorum, belki daha iyisini yapabilirim.


Lagerfeld’in birçok arkadaşı olmasına rağmen kişisel hayatını hep özel tutmayı tercih etti. En ünlü yoldaşı ise tasarımcının kedisi Choupette’dir.

Sağlığında sorunlar olmasına rağmen yaşamı boyunca hep çalışmayı tercih eden Lagerfeld’in 5 Mart’ta düzenlenecek olan Chanel defilesinde de yer alması planlanıyordu.

Total
0
Shares