Tokyolu yazar Marie Kondo’nun geliştirdiği KonMari yöntemi şu sıralar çok popüler! Hayatlarını ve yaşam alanlarını düzenlemek, sadeleştirmek, arındırmak isteyenlerin başvurduğu bu yöntemle Instagram hesabınızı temizlemeye ne dersiniz? Bahar temizliğine sosyal medya hesaplarınızdan başlamak size iyi gelecek.

1# Gönderileri ve Hikayeleri Sınırlandırın

Yıllar önce takibe aldığınız ve artık işinize yaramadığını düşündüğünüz hesapları takipten çıkarın. Elbette takipten çıkaramayacağınız kişiler de karşınıza çıkacak. İşte bu noktada devreye Instagram’ın hikayeleri sessize alma özelliği giriyor. Üstelik bu gizlenmeden onların haberi olmuyor. Ayrıca kendi paylaşımlarınızı da herkesin görmesini istemiyorsanız “Yakın Arkadaşlar” kısmına en yakınlarınızı ekleyebilir ve hikayelerinizi görenleri sınırlandırabilirsiniz!

2# Hareketlerinizi Takip Edin

Instagram’ın Hareketler özelliği ile artık zamanınızın ne kadarını sosyal medyada geçirdiğinizi kontrol edebilmeniz mümkün. Profilinizdeki sağ panelden Hareketler kısmına tıklarsanız, tüm sayıları görebilirsiniz . Gördüğünüz bu sayılar size fazla mı geldi? Gününüzün yoğun bir kısmını Instagram’da mı harcıyorsunuz? O halde Günlük Hatırlatma ayarı ile Instagram’da geçirdiğiniz vakti kendiniz belirleyebilirsiniz.  Bu seçenek, gün içinde aplikasyonda kendi seçtiğiniz zaman sınırınıza ulaştığınızda sizi bilgilendirerek uygulamayı kullanmanızı engeller. Elbette dilediğinizde limiti değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

3# Kayıtlı Gönderileri Düzenleyin

Kaydetme butonu ilham aldığımız kareleri koleksiyonumuza kolayca aktarabilmemiz açısından çok yararlı. Ancak bir noktadan sonra ipin ucu kaçabiliyor ve aradığımız gönderiyi bulmamız çok zor olabiliyor. Bunun için yapmanız gereken kategorilere göre dosyalar oluşturmak. Mesela komik videoları mı seviyorsunuz? O halde onları “Komik Videolar” adını vereceğiniz bir başlık altında toplayın. İlham veren moda ve makyaj karelerini, kitap önerilerini alakalı şekilde isimlendireceğiniz başlıklara yerleştirin. Farkı göreceksiniz.

4# Yorumları Denetleyin

Ayarlar kısmından hikaye ve gönderilerinize gelen mesaj/yorumları dilediğiniz gibi denetleyebilir, böylece sizi negatif etkileyebilecek eleştirilerden uzak kalabilirsiniz.

Total
0
Shares