Toplam
3
Paylaşım

@topshelfbeaute

Veda etmek her zaman zordur, özellikle bu vedayı yarısı bile kullanılmamış olan kozmetik ürünlerinize etmeniz gerekiyorsa. Biliyoruz ki hepimiz kozmetik ürünlerini, elde tutulması gerektiğinden daha uzun bir süre boyunca saklıyoruz. Fakat bu alışkanlığa cildimizin, saçlarımızın ve vücudumuzun iyiliği için bir son vermeliyiz.

Tarihi geçmiş ürünler kullanmak sadece berbat bir şey olmamakla beraber aynı zamanda çok zararlıdır. Karanlık ve nemli ortamlar bakterilerin üremesi için en elverişli ortamlardır, bu da demek oluyor ki kozmetik ürünlerimizin şişelerinin içi bakteriler için bir cennet niteliğinde. Ürünlerinizi ne kadar uzun süre bekletirseniz içinde o kadar çok mikrop ürer. Beklettiğiniz maskarayı, nemlendirici ya da duş jelini uygularken aslında kendinizi bakterilerle kaplıyor olabilirsiniz. ♥

Geri sayım, bir ürünü açtığınız an başlar, ne kadar çok ya da ne kadar az kullandığınızın pek bir önemi yoktur. Kozmetik ürünlerinin ömrü türüne göre değişmektedir, eve gelince açtığınız yeni ürünlerin üzerine ne zaman açtığınızı hatırlatan küçük bir sticker yapıştırırsanız o ürünü ne zaman atmanız gerektiğini bilebilirsiniz.

@rachel.angele

 

MAKYAJ

Maskara ve sıvı / jel eyeliner: Açıldıktan 3-4 ay sonra atılmalıdır.

Her makyaj yaptığınızda fırçanıza ve maskaranıza kirpiklerinizdeki ve göz kapaklarınızdaki bakteriler bulaşıyor. Bu da demek oluyor ki bu bakteriler ürünü kapattığınızda ürün şişenizin içine giriyor.

Ruj ve balmlar: Açıldıktan 1 yıl sonra atılmalıdır.

Öncelikle eğer bir dudak ürününü 1 yıl boyunca kaybetmeden kullanabildiyseniz, tebrikler! Şimdi ona güle güle deme zamanı, 1 yıl boyunca gün içinde birkaç kez ona bulaşan bakterileri düşünün.

Sıvı fondöten: Açıldıktan 1 yıl sonra atılmalıdır.

Fondöteni 1 yıl boyunca saklamak teknik olarak zararlı değildir fakat bozulmasına engel olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Öncelikle fondöteninizi direkt ısıdan korumalısınız,  yani güneş alan yerlerde saklamamalısınız. Ayrıca fondöteninizi uygulamak için her zaman bir fırça ya da sünger kullanın böylece ellerinizdeki bakteriler fondöteninizin formülüne işlemez.

Pudra ürünler (allık, far, fondöten): Açıldıktan 2 yıl sonra atılmalıdır.

Pudra ürünler sıvı ürünlere kıyas daha az bakteri üretir çünkü nemli ortam pudra ürünlerde kolay kolay oluşmaz. Sevdiğiniz pudra ürünlerinizi 2 yıl saklayabilirsiniz fakat garip kokular almaya başladığınız an güle güle demeyi de bilmelisiniz. Ayrıca fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin ki sürekli olarak kirli fırçalarınızı ürünlerinize batırıp sonra da yüzünüze uygulamayın.

@beautyrewritten

CİLT BAKIMI

Temizleyiciler: Açıldıktan 1 yıl sonra atılmalıdır.

Cildinizi düzenli olarak sabah akşam yıkamalısınız, her sabah olmasa bile her akşam yıkamaya dikkat etmelisiniz. Eğer düzenli olarak yıkarsanız yüz temizleyicileriniz 1 yıldan uzun bir süre rafınızda kalmayacaktır.

Serumlar: Açıldıktan 6 ay sonra atılmalıdır.

En rahatsız edici haberlerden birini veriyor olabiliriz -çünkü bilirsiniz serumlar biraz cep yakıcı olabiliyor- fakat serumlarınızı yılda en az 2 kere yenilemelisiniz. Çünkü su bazlı formüller bakterilerin üremesi için en elverişli ortamı oluşturur ayrıca zamanla serumunuzun içindeki bazı içerikler çözünmeye başlayacaktır ve etkisini yitirecektir (özellikle serumunuz C vitamini içeriyorsa).

Nemlendiriciler: Açıldıktan sonra atılma süreleri 6 ay – 1 yıl arasında değişim gösterir.

Eğer su bazlı bir nemlendirici kullanıyorsanız 6 ay sonra güle güle demelisiniz fakat eğer yağ bazlı bir nemlendirici kullanıyorsanız bakterilerin yağda hızlı üreyemediğini göz önünde bulundurarak 1 yıl boyunca saklamanızda bir sakınca yok diyebiliriz.

Vücut Losyonu: Açıldıktan sonra atılma süreleri 6 ay – 2 yıl arasında değişim gösterir.

Losyonlar olarak kesin olarak söylenebilecek bir son kullanma tarihi yoktur, bu tamamen kullandığınız ürünün içeriğine bağlıdır. Genel olarak losyonlarınızı 2 yıl olarak saklamakta bir sakınca yoktur, sadece su içermeyen yağ bazlı losyonlarınızı 18 aya kadar saklamalısınız.

 

@lebellagypsy

BANYO ÜRÜNLERİ

Duş jeli: Açıldıktan 6 ay sonra atılmalıdır.

Duş jeli bizi temizlediğine göre onun temiz kaldığından emin olmalıyız değil mi? Duş jeli, duşumuzun içinde hem aşırı ısıya hem neme maruz kalıyor bu da bakteriler için cennet demektir. Eğer bir şişeyi 6 ayda bitiremiyorsanız eskisini atıp yenisini almalısınız böylece hep temiz kalabilirsiniz!

Vücut Scrubları: Açıldıktan 6 ay sonra atılmalıdır.

Scrublar için en iyisi duş dışında saklamak olabilir özellikle de scrubınız tüp ya da bir kavanozun içindeyse. Scrubın içine giren su hem raf ömrünü azaltacak hem de daha kötüsü ölü derilerinizi bakterilerle birleşerek ayıklamanıza yol açacaktır.

Şampuan ve saç kremi: Açıldıktan 2-3 yıl sonra atılmalıdır.

Şampuan ve saç kreminizi kullanmadığınız sürece kapaklarını kapalı tuttuğunuzdan emin olun böylece içine su girmesini ve bakterilerin oluşması için elverişli olan ortamı yaratmayı engellemiş olursunuz.

 

 

 

Toplam
3
Paylaşım