Paris Moda Haftası’nda 2018 Sonbaharın öne çıkan trendlerinin bazılarını New York, Londra ve Milano’da görmüştük- fakat bazı trendler yeniydi. Defileden defileye görebildiğimiz ortak yön ise tasarımcıların kadınları güçlendirici, koruyucu ve kadınların içinde rahat edeceği kıyafetler tasarlamaya daha yatkın olduğuydu. Defilelerin özetini yapmadan önce öne çıkan koleksiyonlara bir göz atalım.

 

 

 

80’LERİN GÜÇLÜ KADINI

Nina Ricci, Miu Miu, Louis Vuitton

Yıl sonu balosundan punk’a kadar 80’lerin Paris Moda Haftasına yön verdiğini söylemek mümkün. Milano’nun ayak izlerini takip eden Parizyen modacılar geçmiş 80’li yıllardan ilham almışlar: Nina Ricci ve Louis Vuitton güçlü iş kadınları için tasarımlar yaparken Andreas Kronthaler, Vivienne Westwood’un eski arşivlerine bir göz atmış gibi görünüyor.

 

BAŞ AKSEAURLARI

Saint Laurent, Nina Ricci

Baş aksesuarları Paris Moda Haftasında da kritik bir trend olarak kaldı.

 

GÖZ ALICI PARLAKLIK

Balmain, Chanel, Rochas

Yanar döner ve parıltı Fransa başkentindeki podyumlarda çok revaçtaydı. Bir sonraki sezon daha da parıltılı olmaya hazırlanın. En parıltılı olma konusunda Balmain’ın başta geldiğini söyleyebiliriz.

 

EKOSE

Carven, Loewe, Rick Owens

Londra’da ve Versace’nin Milano’daki büyük ses getiren defilesinde olduğu gibi ekoseler bu sezon gardırobunuzda yerlerini alacak. “Clueless” stili ekose ile 90’lara geri dönüş yapmak isterseniz Carven ya da daha klasik olan Loewe görünümünü tercih edebilirsiniz.

 

KAT KAT

Maison Margiela

Balenciaga ve Maison Margiela’daki çok katlı görünümler diğerlerinin aksine trendden çok yaşanan ağırbaşlı döneme bir gönderme gibi görülüyor. Trend dışında düşünün: daha çok kat politikacılardan ve doğal afetlerden daha çok koruma anlamına gelir!

 

ROMANTİK ELBİSELER

Elie Saab, Valentino, Giambattista Valli

Paris’teki bir diğer büyük vuruş ise uçuşan, romantik elbiselerden geldi. Doğal olarak romantizmle ilişkilendirilen markalar bu konuda daha öndeydi: Valentino, Elie Saab ve Giambattista Valli.

 

GÜVENLİ BATTANİYELER

Stella McCartney, Off White

Güvenli battaniye trendi dört Moda Haftasında da kendini gösterdi. Dördünce ve son kısımda Stella McCartney ve yeniden açılan moda evi Poiret orijinal parçalarla podyuma çıktı.

 

VAHŞİ KEDİLER

Balenciaga , Givenchy

Korkusuz kadınlar (ve erkekler) vahşi kedi trendini çok sevecekler. Claire Waight Keller’ın ikinci Givenchy defilesindeki paltoda klasik bir leopar görünümü tercih ederken daha genç olan Koché tasarımcısı lila ve daha cool desenler tercih etmiş.

Total
4
Shares

Bir cevap yazın