Bu testi tek başınıza değil, etrafınıza da yapın. Yakınlarınıza, onların karakteristik özelliği olan yeteneklerini veya becerilerini sorun.

Büyük ihtimalle “ilişkisel” bir yeteneğe, birkaç el becerisine veya teknik bir yetkinliğe sahipler. Tabii biraz alçak gönüllülük yapacaklardır çünkü kendi değerini dışa vurmak her zaman hoş karşılanmıyor.

Ama yine de bizi biz kılan özellikleri belirlemekte zorlanıyoruz. Psikanalist Anne-Marie Benoit’a göre, kendini objektif olarak değerlendirmek mümkün değil. Öncelikle ikiye ayrılıp hep değerlendiren hem de değerlendirilen olamayacağımız için; sonra da kendimize asla tarafsız bir gözle bakamayacağımız için.

Çünkü kendimize olan bakışımız etrafımızdakilerin iyimser, kötümser ve dikkatsiz bakışlarının karışımıdır. Diğer yandan geçmişimizi, ilişkilerimizi ve eylemlerimizi inceleyecek zaman yaratınca, gizli ya da açığa çıkmış güçlü yanlarımızı görebiliriz. Bu özel “güçler”, psikanaliste göre aile kültüründen geçmiş ve onlar tarafından açığa çıkarılmış; doğuştan edinilmiş veya savunma mekanizması ve narsistik özellik olarak geliştirilmiş olabilir (yaralarımı sarmak için “iyileştiriciyim”, dikkat çekmek için yaratıcıyım, vs.)

Her koşulda yeteneklerimizi keşfetmek veya onaylamak, narsisizmi besler. “Becerilerinin farkına varmak, hayatında değişiklikler yapmaya giden önemli bir adımdır. Hayattaki, önceliği kendine vermeye dikkat etmek gerekir,” diye ekliyor Benoit. Bu yüzden, kendimize bakış açımızın dayattığı ezbere cevaplardan kaçınmak için hayal gücüne, duyarlılığa ve bilinç dışına hitap eden bir test hazırladık.

Bir tavsiyemiz var: Görselleştirmeye ve anlatılan sahneleri kafanızda canlandırmaya vakit ayırın.

 

 

Yazı: Flavia Mazelin Salvi ve psikanalist Anne-Marie Benoit

Çizimler: Wanda Kujacz

Çeviri: Ceylan Özçapkın

Kaynak: PSYCHOLOGIES TÜRKİYE

Total
8
Shares