Aynaya bakıp kendinizi güzel gördüğünüz zaman elinize hevesle telefonunuzu alıp selfie çekersiniz ve resimde gördüğünüzle aynada gördüğünüz arasında büyük bir fark olur, hevesiniz kırılır ya. Evet bizde yaşadık o anı, yalnız değilsiniz! Belli ki birkaç bilim insanı da kendi ortalam altı görünen selfie’lerinden çok sıkılmış ki bu araştırma için zaman (ve büyük ihtimal para!) ayırıp üzerine çalışmışlar.

Paylaşılan araştırma yazısına göre selfielerinizin gösterişliden uzak olmasının sebebi kolunuzun durduğu pozisyon ve uzunluğu. Yazıya göre, fotoğrafta yüzünüzün karekteristik ölçülerinin bozulmaması için kolunuzun 152 cm uzunluğunda olması gerekiyor.

 

Araştırmaya göre 30 santimetre uzaklıktan çekilen (ortalama selfie çekerken kolunuz ve yüzünüz arasında olan mesafe) fotoğraflar yüzünüze komik ayna efekti yapabiliyor. Bu şekilde burnunuz olduğundan 30% daha geniş duruyor!

“Yıllar boyunca, hastalarımdan ve akrabalarımdan selfielerine bakarken ‘Burnuma bak, ne kadar büyük’ cümlesini duydum,” diyor plastik cerrah Boris Paskhover. “Hastalarıma ve yakınlarıma her zaman ‘Ama gerçekten bu şekilde görünmüyorsun’ diye anlatmaya çalıştım. Selfielerin yüz ölçülerini, özellikle burun ölçülerini, bozduğunu biliyordum ve ben de bunu kanıtlamaya çalıştım.”

 

Dr. Paskhover, Rutgers Medikal Okulu’nda ve Stanford Üniversitesi’nde çalışan bilim insanı arkadaşlarını toplayıp farklı kamera açılarının kadın ve erkek yüzlerinde neden olduğu bozulma oranını ortaya çıkaran bir matematiksek model buldu.

Sonuçlar mı?

1,5 metre uzaklıktan (standart portre çekme uzaklığı) çekilen fotoğraf yüz ölçülerinde her hangi bir bozulmaya neden olmazken, 30 santimetre uzaklıktan (selfie uzaklığı) çekilen fotoğraflar erkeklerde 30%, kadınlarda 29% civarında burun ölçülerinde bozulmaya yol açmış.

Bu bozulmalarla baş etmenin iki yolu var; ya selfielerden tamamen vazgeçip yüzünüzün fotografik bir kanıtı olmadan yaşamaya devam etmek ya da akrabalarınız gibi selfie çubuklarına yatırım yapmak. Ya da en iyi seçenek olarak, korkunç selfieleri umursamayarak yüzünüzü olduğu güzel halinde sevebilirsiniz!

Total
4
Shares

Bir cevap yazın