Şimdilerde ‘Gey Jargonu’ olarak bilinen Lubunca, kaybolan kültürler arasında gösteriliyor. Varlığı yok olmaya yüz tutmuş ve derin bir tarihe sahip olan bu jargon hakkında neler biliyoruz?

Derler ya; ‘Her kadının mutlaka Gey arkadaşları olmalı’ diye… Bunun gerçekliğini, böyle bir arkadaşa sahip olmadan bilmek zor. Keskin espri anlayışları, müthiş gözlem yetenekleri ve tek kelime ile aklınızdaki tüm sis bulutlarını aralayacak kadar hazır cevap hâlleri, bu konuda bir ön bilgilendirme olabilir. Kız arkadaşlarınızla aranızdaki ilişkinin ötesinde farklı bir iletişime sahip olabiliyor; onlarla bir jargon oluşturabiliyorsunuz. Peki, aslında varlığı gerçek olan ve LGBT bireyleri arasında konuşulan gerçek bir jargondan yani Lubunca’dan haberdar mısınız?

GEY JARGONU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER bf
Geçtiğimiz ay bir arkadaşımın doğum günü yemeğinin ardından geceye devam etmek için mekân arayışına girmiştik. Malum, artık İstanbul’da eğlenebileceğiniz mekân sayısı bir elin parmağını geçmiyor ve aralarındaki mesafe de oldukça fazla. İstanbul’da artık gece hayatı deyince, daha gecenin başında aklınızda bir taksimetre açılıveriyor. Sonuç olarak; o gece eğlenmek için İstanbul’un en meşhur gey kulüplerinden birine gitme kararı aldık. Pek çok gey arkadaşım var, fakat burası daha önce hiç bulunmadığım bir ortamdı.

SELEN MEÇOĞLU