İyi ki doğdun Sherlock!

Hayatımıza Sherlock dizisi ile giren, son olarak Marvel evrenine Doctor Strange olarak katılarak isminden söz ettiren Benedict Cumberbatch, bugün 42 yaşına giriyor.

Biz de Benedict Cumberbatch hakkında az bilinen gerçekleri; en iyi anları eşliğinde sizler için sıraladık!

Fotoğraflar: Pinterest

19 Temmuz 1976 doğumlu olan ünlü aktör, bir Yengeç burcu erkeği.

Londra doğumlu olan aktör, aslında İskoç genleri taşıyor.

Oyuncu olmasaydı avukat olmayı planlayan Cumberbatch, 1 yıl boyunca Tibet’teki bir Budist tapınağında gönüllü İngilizce öğretmenliği yaptı.

Favori yönetmeni sorulduğunda, Stanley Kubrick cevabını veriyor.

Küçüklüğünden beri sanata yetenekli olan aktör; aynı zamanda resimle uğraşıyor. Bazen geliri vakıflara bağışlanmak üzere, yağlı boya çalışmalarını açık arttırmayla satıyor.

Dedesi Henry Carlton Cumberbatch, iki Dünya Savaşı’nda denizaltı subaylığı yapmış, büyük dedesi Henry Arnold Cumberbatch ise Kraliçe Viktorya’nın Türkiye ve Lübnan ateşesiymiş.

Cumberbatch, nadir bulunan Heterokromi durumuna sahip. Cumberbatch’in iki gözü birbirinden farklı pek çok renk taşıyor.

Gençlik yıllarında, Güney Afrika seyahati sırasında kaçırılan ve şans esri kurtulan Cumberbatch, bu olaydan beri daha dikkatli olduğunu söylüyor.

Onun için seksi olmanın tanımı ise “zeki kadınlar.” ” Konuşma becerileriyle sizi de zeki hissettiren kadın seksidir. Ayrıca mizah duygusunun da çok önemli olduğuna inanıyorum.” diyor.

Sık sık müziğe olan ilgisinden bahseden ve Glastonbury Festivali’nde de pek çok kez görüntülenen Cumberbatch; David Gilmour’la aynı sahneye çıkarak hayalini de gerçekleştirmiş oldu.

Sophie Hunter’la evli olan aktörün; Christopher Carlton Cumberbatch ve Hal Auden Cumberbatch adında iki oğlu var.

En şık erkekler listesinde de sıklıkla ismi geçen Cumberbatch; kırmızı halıda sıklıkla Hugo Boss, Ralph Lauren ve Tom Ford gibi markaları tercih ediyor.

Yüzme, en büyük tutkularından biri.

Filmografisine bakıldığında genelde “dahi” isimleri canlandırdığı farkedilen Cumberbatch; katıldığı talk show’larda bu durumla ilgili sıklıkla dalga geçmeyi de ihmal etmiyor.

Canlandırdığı dahiler arasında Stephen Hawking, Alan Turing, Sherlock Holmes, Stephen Strange ve Julian Assange bulunan Cumberbatch; bu yıl bu listeye bir yeni isim daha ekledi: Thomas Edison!

Sadece beyazperde ve ekran değil; tiyatro sahnesinde de oldukça başarılı.

Hamlet’i canlnadırdığı tiyatro oyunun biletleri, satışa çıktıktan birkaç dakika sonra tükendi. William Shakespeare tarafından kaleme alınan Hamlet, Londra tiyatro tarihinin en hızlı tükenen bileti oldu.

Ünlü yönetmen Danny Boyle’un yönettiği Frankestein oyununda ise; rol arkadaşı Jonny Lee Miller ile dönüşümlü olarak Frankestein ve Frankestein’in Canavarı karakterlerini oynayarak yine övgü kazandı.

Öğrencilik yıllarındabir süreliğine bir catering şirketinde çalıştı.

 

Mutfakta yetenekli olduğu söyleyen Cumberbatch, en iyi yaptığı tatlının ise suffle olduğu söylüyor.

 

2015 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı’nı Kraliçe Elizabeth’in ellerinden aldı.

2014 yılında, Time dergisi tarafından “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi”nden biri seçildi.

Total
2
Shares

Bir cevap yazın