Toplam
5
Paylaşım

Nemlendirici uygulaması oldukça kolay gibi görünse de; doğru aşamaları sağlamadığınızda cildinizde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Son kullandığınız nemlendiricinizin cildinizi yağlandırdığını ya da kuruttuğunu mu düşünüyorsunuz? İşte sorunu bulmak için; nemlendirici kreminizin işe yaramamasının 5 nedeni:


Görseller: Pinterest ve Instagram

 


Çok fazla ürün kullanıyorsunuz

Nemlendiriciyi çok fazla kullanıyor olduğunuzun kanıtı: Tıkalı gözenekler. Cildiniz çok yağlı duruyor ve makyajınız bu yüzden sabit kalmıyor. “Eğer bu belirtilerin hepsi varsa ya kullandığınız miktarı ya da ürünün kendisini değiştirmeniz gerek” diyor cilt bakımı uzmanı Cecilia Wong.

 

Yeterli ürün kullanmıyorsunuz

Eğer günlü kullandığınız nemlendirici miktarı yeterli değilse cildiniz daha kuru görünecek hatta kırışıklık çizgileri belirginleşecektir. Dermatoloji uzmanı Dr. Whitney Bowe; “Cilt bariyeri tehlikeye girdiğinde yani kuru hale geldiğinde gördüğümüz şey ciltte görülen düşük dereceli kronik bir inflamasyondur.” diyor. Bu daha sonra kolajen yapının parçalanmasına ve yaşlanma görünümüne neden olabilir. Kremi, yüzüne, çene çizgisi altına ve dekolte bölgesine masaj yaparak uygulamayı unutmayın.

 

Kirli cilde uyguluyorsunuz

Eğer cildinizi uygulama öncesi temizlemediyseniz; cildiniz nemlendiriciyi emmeyecektir. Cilt bakımı uzmanı Renée Rouleau özellikle kurumuş ciltlere peeling öneriyor. “Genellikle cilt kuru olduğunda; kuruluğu telafi etmek için ağır kremlere yükleniliyor. Ancak yapmaya çalıştığınız şey kurumuş yüzeyi canlandırmaya çalışmak, dolayısıyla siz üzerine ağır kremlerden oluşan yeni bir katman oluşturdukça cildinizin nefes almasını ve nemlenmesini daha çok önlüyorsunuz. Hiç bir mantığı yok! Öncesinde kurumuş deriyi temizleyin; sonrasında yeni deri hücrelerini nemlendirin.

 

Çok fazla ürünü üst üste uyguluyorsunuz

Eğer çok fazla cilt ürününü bir arada kullanıyorsanız nemlendiricinizin etkisini görememeniz olası. Dermatoloji uzmanı Fredric Brandt bunu engellemek için 3 aşama öneriyor. “1) Ürünlerin uygulanması arasında her biri arasında belirli bir süre bıraktığınızdan emin olun (en az bir dakika), 2) Parmaklarınızda pat hareketleriyle uygulama yapın, ovmayın. 3) kontrol edin “Talk, demir oksit, mika ve fluorflogopit” gibi katkı maddelerinin hepsi rutinin en sonunda kullanılmalı.”

 

Yanlış nemlendiriciyi seçtiniz

Bu sıklıkla karşılaşılan bir sorun çünkü cilt tipini her zaman tam olarak anlamak ve ihtiyaçlara uygun nemlendiriciyi bulmak her daim kolay olmayabilir.

 

 

Toplam
5
Paylaşım