OFİS

Köşede oturanlar yerine bakabilecekleri bir alana sahip insanlar daha veirmli çalışıyor. Bilgisayarınızı arkasında görebileceğiniz bir alan bırakacak şekilde konumlandırın.

Birçok insan işlerinin birikmesinden hoşlanmaz. Bunun yerine daha organize bir şekilde çalışmayı tercih eder. Üzerinde çalıştığınız projelerin olduğu kağıtları çekmeceye koymak yerine, masanızın üzerinde tutun.

Ailenizin veya arkadaşlarınızın fotoğrafı, beğendiğiniz bir sanat eseri.. Sizi rahatlatacak ve daha mutlu edecek bir fotoğrafı veya çizimi telefonunuzun yanına koyun. Telefonda konuşurken sürekli etrafınıza bakma ihtiyacı hissedersiniz, size ilham verecek bir fotoğrafı görmek moralinizi yükseltecektir.

Konsantrasyonunu arttırmak ve daha iyi odaklanabilmek için ufak bir masa lambası alın. Çalışırken ışığı projenizin üstüne tutun. Fazla ışık sizi uyarır ve dikkatinizi toplamanızı sağlar.

Teknolojiyle birlikte masada çalışırken oturma şeklimiz de değişti. Akıllı telefon, iPad, dizüstü bilgisayar… Sürekli hareket halinde olup eğildiğiniz için size adapte olabilecek bir sandalye seçin. İki büklüm olmak yerine oturma şeklinizi destekleyecek bir model sayesinde düzgün oturun.

Birçok iş yeri natürel tonları tercih eder. Bazı insanlar etrafınızda renk olduğu zaman daha iyi odaklandığınızı söylese de aslında tam aksi etkiyi yaratıyor. Fazla desen ve renk kullanımının hiçbir özelliği yok. Tek bir renge odaklanmayı tercih edin. Turuncuyu deneyebilirsiniz.

Ofislerdeki açık çalışma alanları etrafınızda çok fazla ses olmasına neden olur. Eğer kulaklıklarınızı takarsanız insanlara ‘beni rahatsız etme’ mesajını vermiş olursunuz. Bu sayede konsantre bir şekilde çalışırken sizi kimse rahatsız etmez.

İki bilgisayar ekranı kullanmak daha fazla iş halletmenizi sağlar. Bir bilgisayar ekranında e-postalarınızı, diğerinde ise projelerinizi açabilirsiniz.

Güneş ışığı üretkenliği arttırır. Çalışma alanınızın bulunduğu yer de bu durumu etkiliyor. Eğer büyük camlı bir toplantı odanız var ise burada çalışmayı deneyin.

Bütün gün masanızda oturmak yerine hareket edin. Su alın, arkadaşlarınızın masasına uğrayın veya koridorda yürüyün. Hareket etmek, enerjinizi atıp düşüncelerinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın