Arda Türkmenden risotto tarifi

Yeni yıl sofrası için menüye dahil etmeden duramayacağınız bir tarifle karşı karşıyayız.

Sizi bilemeyiz ama Arda Türkmen’in Ahtapotlu ve Pancarlı Risotto tarifini 31 Aralık akşamını beklemeden deneyeceğiz galiba.

 

Ahtapotlu ve Pancarlı Risotto

Malzemeler;

200 gr arborio pirinci

1 adet kuru soğan

1 diş sarımsak

100 gr kırmızı şarap

1-1,5 litre sebze suyu

1 adet pancarın suyu

2 kol haşlanmış ahtapot

Tuz

Karabiber

3 yemek kaşığı toz parmesan

2 yemek kaşığı tereyağı

Pancarlı Risotto tarifi

Hazırlanışı;

Sebze suyu için;

Kereviz, havuç ve soğandan birer tane alın ve küçük doğrayın. Ardından bir tencerede 3-4 litre suyla beraber sebzeleri kaynatın. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve içerisine defne yaprağı, sarımsak, taze kekik ve tane karabiber atın. 15 dakika bu şekilde tıkırdattıktan sonra altını kapatın, süzün ve sebze suyunuzu hazır bir şekilde kenara alın.

Ahtapot için;

Bir adet ahtapotu iyice temizleyin. 2 litre su, ½ litre kırmızı şarap, yıldız anason, tane karabiber, defne yaprağı ve bunun gibi sevdiğiniz baharatlarla 3-4 saat kapağı kapalı bir şekilde kaynatın. Kollar kendiliğinden ayrılacak kıvama geldiğinde ahtapotunuz hazır demektir.

Risotto için;

Soğan ve sarımsağı yemeklik doğrayın.

Pancarı soyun ve parçalayıcıdan geçirin. Ardından bir tülbent yardımıyla pancarın suyunu sıkın ve posasını atın.

Bir tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyun ve ısıtın. Yağ ısınınca soğanı tencereye alın, yumuşayıncaya kadar pişirin. Ardından sarımsak ve pirinci ekleyin. Pirinçlerin rengi saydam bir hal alıncaya kadar kavurun.

Pirinciniz hazır olduğunda şarabı ilave edin. Şarap tamamen suyunu çektiğinde geriye tencerenin içerisinde hiç sıvı kalmadığında bir kepçe sıcak sebze suyundan ilave edin. Sürekli karıştırarak bu ilk kepçe sebze suyunuzun da çekmesini bekleyin.

İlk kepçe sebze suyu tamamen buharlaştığında ikinci kepçeyi ilave edin. İkinci kepçede buharlaştığında üçüncüyü… Bu şekilde risottonuz istediğiniz pişme kıvamına gelinceye kadar kepçe kepçe su ekleyin.

Sebze suyunuzun tamamını kullanmak zorunda değilsiniz. Risottonuz piştiğinde sebze suyu eklemeyi bırakın.

Risottoya son kepçe suyu eklerken pancar suyunu ve doğradığınız ahtapot kollarını da ilave edin. İyice karıştırın ve biraz suluyken kenara alıp parmesan ve tereyağını ekleyin.

Parmesan ve tereyağı risottonuza kremamsı kıvamı verecek olan ikilidir. Bu ikiliyi iyice risottoya yedirdikten sonra tabağa alarak servis edin.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın