Untitled-1

ADELAIDE

Eşsiz sanat eserleri, müzeleri, kiliseleri, plajları, üniversiteleri, şık butikleri,  dünyaca ünlü Kanguru Adası ve şarap bağları ile şirin bir şehir Adelaide.

Adelaide Şarap Rotaları

1788’de İngilizler’in Avustralya’daki altyapı çalışmalarına işgücü sağlamak amacıyla mahkumları sürgüne göndermeye başlamış olması kıtanın kaderini tamamen değiştirmiş.

Avrupa’daki din merkezli mücadelelerden kaçan Protestanlar, tarımla uğraşmak şartıyla Güney Avustralya’da çok düşük fiyatlarla toprak sahibi olmuşlar. Büyük bir kısmı Alman kökenli olan halk, geleneksel Avustralya yaşamının oluşumunda ve şarap üretiminde önemli role sahip olmuşlar. Avrupalıların adaya adım atmasıyla asmalar dikilmeye başlanmış.

1820 yılından itibaren şarap üretimine başlayan Avustralyalılar, dünyaca ünlü kırmızı ve beyaz şarap üretiminde sözü geçen ülkeler arasında yerini almaya başlamış. Avustralya şarap endüstrisinde başarılı olmasını Avrupalı göçmenlere borçlu.

1970’lerde karton kutuda şarap olgusunun Avustralyalılar tarafından öne çıkarıldığını biliyor muydunuz? Üreticiler şişe mantarı kullanmadan, şarabı oksijenden uzak tutmak için bu uygulamayı kullanmaya başlamışlar.

Avustralya, İtalya, Fransa ve İspanya’dan sonra en fazla şarap ihraç eden ülke. Avustralya topraklarının %70’inin tarıma elverişli olması ise günden güne Avustralya’nın başarısını arttırıyor.

Ülkenin dört bir kısmını kaplayan elli şarap bölgesi olduğunu biliyor muydunuz? Bunların büyük bir kısmı Avustralya’nın güneydoğusunda yer alıyor. Adelaide ve çevresi ise en değerli şarap bağlarına sahip.

Avustralya’nın en beğenilen üzüm çeşitleri ise Şiraz, Riesling, Chardonnay, Cabernet Sauvignon..

Adelaide Hills, Barossa Vadisi, Mclaren Vadisi,Clare Vadisi, Eden Valley, Murray Adelaide’ın en keyifli şarap rotaları..

Untitled-2

Barossa Valley

Avustralya’nın en ünlü  şaraphanelerinin bu bölgede olması  nedeniyle şarapseverlerin her yıl bu bölgeye akın etmesine neden oluyor. Şehre arabayla bir saat uzaklıkta olan Barossa Vadisi, Riesling, Shieaz ve Cabarnet Sauvignon üretimiyle ünlenmiş. Barossa Chateau ise eşsiz deneyimler sunuyor. Barossa vadisini bisikletle gezebilir, balon gezisi ile müthiş manzaralara tanıklık edebilirsiniz.

www.barossa.com

Maclaren Valley

Şarap tutkunlarının Adelaide’e geldiklerinde en keyif aldıkları rotalardan birisi de Maclaren Vadisi.. Şehir merkezine yaklaşık 40 dakika uzaklıkta olan vadi de günbatımı ise inanılmaz güzel. Şarap tadımlarının yanı sıra, Maclaren Vadisi’nde at binebilir ve golf oynayabilirsiniz.

www.darenberg.com.au

Clare Valley

Şehre en uzak mesafede bulunan Claire Vadisi’ne ulaşmak için 1,5 saat araba kullanmanız gerekiyor. Clare Vadisinde ise şarap yapımını öğrenebilir, atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

bluechip@eldedge.com.au

Sevil DENİZ

www.sevildeniz.com

Seyahat Yazarı

 

Total
26
Shares

Bir cevap yazın