BU ÜNLÜLERE DİKKAT! İŞTE EN TEHLİKELİ ÜNLÜLER f

 

Uzun bir süredir internet korsanları başarılı isimlerin ününden yararlanıyor ve gündemde olan ünlü isimlerle ilgili kötü yazılım içeren siteler kuruyor. Beğendikleri isimlerle ilgili son gelişmeleri öğrenmek üzere internette araştırma yapan kullanıcılar da bu siteler aracılığıyla güvenliklerini riske ediyor. Bu yolla internet korsanları pek çok kullanıcının kişisel bilgilerini ele geçiriyor.

McAfee En Tehlikeli Ünlüler Listesi, bu tehlikeye dikkat çekmek üzere 10 yıldır düzenli olarak internet korsanlarının en çok kullandığı ünlü isimleri belirliyor. McAfee sanatçılar, komedyenler, müzisyenler, sporcular ve siyasetçilerden oluşan geniş bir liste üzerinden yaptığı araştırmayla virüs ve kötü yazılım yayma tehlikesi en yüksek isimleri açıklıyor.

 

Siber suçlular, özellikle ödül törenleri, TV şovları, film galaları, albüm lansmanları, ünlü çiftlerin ayrılıkları gibi sıcak gündemden yararlanarak zararlı siteler kuruyorlar. İnternet kullanıcıları bu sitelere tıkladıklarında, zararlı yazılımlar kullanıcıların şifreleri gibi kişisel bilgilerini ele geçiriyor. Örneğin; ‘Amy Schumer Torrent’ için yapılan aramalarda tıklanan her 3 siteden 1’i zararlı yazılım riski taşıyor. Film ve dizi araştırmaları sonucu çıkan siteler de benzer şekilde kullanıcıları zararlı yazılım içeren sitelere yönlendirmek için kullanılıyor.

 

Intel Security, internet kullanıcılarını beğendikleri isimleri takip ederken dikkatli olmaları ve güvenli olmayan siteleri kullanmamaları konusunda uyarıyor.

Total
1
Shares

Bir cevap yazın