Bulgari, devrim yaratan koleksiyonunun hikayesinde yeni bir sayfa açarak B.zero1 perfect mistake yüzükle cesur bir kreasyona daha imza atıyor.

İkonik B.zero1 spirali şimdi pembe, beyaz ve sarı altını beklenmedik bir kombinasyonda bir araya getirerek cüretkar geometrileri zeki ve zarif bir simetriyle yüceltiyor.

Sıra dışı kontrastlı tasarım, “perfect mistake” yani mükemmel bir hatadan doğan cazibeli ve benzersiz bir pırıltıyı yansıtıyor. Yeni yüzüğün beyaz ve pembe altını buluşturan iki altınlı edisyonunun yanı sıra bir de kolye ucu versiyonu sunuluyor.

Farklı altınları buluşturan bu yeni B.zero1 koleksiyonu, cesur ruhunu daha da ileriye taşıyor. Üç bilezik modelinde ve diğer iki değerli yorumda beyaz veya pembe altın üzerinde elmaslara yer veriliyor.

BULGARI'DEN B.ZERO1 PERFECT MISTAKE (4)

 

ROMA MİRASI

1999 sona erip saatler yeni bir milenyumu gösterdiğinde dünya yeni bir spiral Bulgari kreasyonuna merhaba dedi. İlk B.zero1 yüzüğün tasarımı Bulgari’nin antik mirasının doruğu Roma’daki görkemli Colosseum’un dairesel imzasından ilham alırken mimari yapısı, sanatsal enstalasyonların modernliği ve markanın cesur ruhuyla hacim kazandı.

 

BULGARI'DEN B.ZERO1 PERFECT MISTAKE (3)

ÇIĞIR AÇAN BİR KLASİK

Bulgari, 1884’ten bu yana mücevher dünyasında çığır açan devrimlere imza atıyor. Tasarıma getirdiği yenilikçi yaklaşımla inovasyon ustası olarak bilinen Bulgari’nin her daim öncü ve yaratıcı ruhu B.zero1’in sıra dışı çizgilerinde özellikle göze çarpıyor. Beklenmeyen malzemeleri ve cesur hacimleri alışılmadık renk kombinasyonlarıyla buluşturan Bulgari kreasyonları, düzene uyma değil aksine sınırsız yaratıcılığı ifade etme arzusuyla yaratılıyor.

1950’lerde tasarımın merkezinde pırlantalar yer alırken Bulgari bir renk devrimini başlattı ve değerli taşlarla değişik renk kombinasyonları oluşturarak eşi görülmemiş bir stile imza attı. Yarı değerli ve değerli taşları birlikte kullanarak kural tanımayan kreasyonlar tasarlayan Bulgari, mücevher tasarımında yeni ve cesur bir dil yarattı.

1970’lere gelindiğinde Bulgari mücevherlerinde antik paralar, çelik ve ipek gibi alışılmadık malzemelere yer vermeye başladı ve mücevher tasarımının ne anlama gelebileceği konusundaki fikirleri alt üst etti.

Bu öncü yaklaşım onlarca yıldır Bulgari stilini tanımlamaya devam ediyor. Mücevher yaratımına böylesine ileri konseptler katan marka, tasarım hatalarından bile kural tanımayan yeni estetik kodlar çıkarabiliyor ve sonuçta mücevhercilik tarihini sonsuza dek değiştirebiliyor.

BULGARI'DEN B.ZERO1 PERFECT MISTAKE (1)

 

MÜKEMMEL HATALAR

“Bir dahi yanılmaz; kendi isteğiyle yaptığı hatalar, yeni keşiflere açılan kapıdır.”

James Joyce

Devrimci bir beynin veya mutlu bir tesadüfün meyvesi de olsa, sıra dışı düşünebilme kabiliyeti, Bulgari DNA’sının parçası ve B.zero1’in ardındaki itici güçtür.

1999 yılında yeni milenyuma adım atmak üzereyken bu önemli dönüm noktasını kutlama niteliğindeki bir yüzük için üç farklı tasarım önerildi. Prototip 1 muhteşemdi; yekpare altın rengiyle yeni binyılı karşılamak için mükemmel bir mücevher olan bu yüzüğe Bulgari’nin baş harfi ve sonsuz başlangıçların ifadesi zero.1 birleştirilerek B.zero1 adı verildi.

Ama unutması zor iki model daha vardı. Beyaz, sarı ve pembe altını buluşturan Prototip 2, sıra dışıydı. Orijinal tasarım beklentisini karşılaşamasa bile öylesine dayanılmaz güzellikteydi ki bugün B.zero1 perfect mistake adıyla dünyaya tanıtıldı.

Diğer yandan Prototip 3 farklı fikirleri bir potada eriterek oluşturulan cüretkar bir tasarımdı. Sınırlarına kadar esnetilmiş bir yüzükten ilham alan şekliyle yenilikçi ve radikal, ama bir o kadar da narin ve seksi bir bileziğe dönüştü.

Çok nadiren evrendeki güçler bir araya gelir ve ilk bakışta ihmal veya hata gibi görünen tesadüfi durumlar yaratır. Bu hatalar bazen tamir edilir veya dikkate alınmaz ama bazen dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilir.

Günlük gerçekliğimizde yer alan bazı mükemmel hataların eğlenceli hikayelerini sizin için derledik:

Havai fişek

Rivayete göre 2000 yıl önce Çinli bir aşçı mutfağında deney yaparken kükürt, kömür ve güherçileyi bir bambu çubuğun içinde karıştırmış; havai fişeği icat ederek kendini de şaşırtmış.

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi aslında eğik olmamalıydı, ama yumuşak zemin 199 yıllık inşaat sırasında giderek eğilmesine sebep oldu. Kule günümüzde kazandığı ünü bu mükemmel hataya borçlu.

Buzlu çubuk

11 yaşındaki genç bir delikanlı, soğuk bir kış gecesi gazoz yapmak için toz meyve özünü ve suyu karıştırdığı çubukla birlikte dışarıda unutunca sabah uyandığında ilk buzlu çubuğu keşfetmiş oldu. Daha sonra dünyaca ünlü Popsicle markasını kurdu.

Çiklet

New York’lu Thomas Adams 1869 yılında “chicle” denen sakız ağacının reçinesini kullanarak araba lastikleri için kauçuk yapmayı denerken konsantre olmak için ağzına bir parça attı ve çiğnemenin keyif verdiğini fark etti.

Şampanya

Champagne bölgesinin iklimi, şarapların ikinci kere fermente olmasına ve köpürerek şişeleri patlatmasına sebep olur ancak bu işlem kontrollü gerçekleştirildiğinde enfes köpüklü şarap üretilir. Bu tepkimeyi keşfeden efsanevi keşiş Dom Pérignon, “Yıldızları içiyorum,” demiştir.

Pantolon

Pantolon yüzlerce yıl kadınlar için bir tabuydu. Ta ki 1913 yılında bir Fransız tasarımcı popüler bir operadan aldığı ilhamla ”harem pantolonunu” yaratana kadar. Bu cesur inovasyon, kadın giyimini özgürleştirip konfor sağladı. Katharine Hepburn gibi ünlü yıldızlar sayesinde popülerlik kazanan pantolon II. Dünya Savaşı sırasında kadın çalışanlar tarafından yaygınlaştırıldı.

Tarte tatin

Üstü açık turta da diyebileceğiniz “tarte tatin” 1880’lerde iki Fransız kız kardeş tarafından kazara yaratıldı. Kız kardeşlerden kafası karışık olmasıyla bilineni bir defasında ünlü elmalı turtasını hazırlarken kalıbın tabanına hamur koymayı unuttu. Bunu fark edince elmaların üzerini yufkayla kaplayıp kalıbı fırına sürdü. Piştikten sonra her zaman yaptığı elmalı turtaya benzemesi için ters çevirerek tabağa aldı ve ılık olarak servis etti.

Mikelanj’ın Davut heykeli

Mikelanj’ın Davut heykeli, insanoğlunun yarattığı en muhteşem başyapıtlardan ve İtalyan Rönesans sanatının simgelerinden biridir. Mükemmel orantılara sahip olmayan heykelde eller ve kafa fazla büyük olmasına rağmen sonuçta mükemmel bir güzellik yaratılmıştır.

 

BULGARI'DEN B.ZERO1 PERFECT MISTAKE (2)

AŞKIN KUSURLARI

Aşık olmuş herkes, aşkın bazen zorlayıcı olabileceğini bilir. Ama buna rağmen her şeye değer. Hiç aşık olmamak daha büyük bir eksikliktir ve belki de bu nedenle hep çabalar, aşkımızın hiç bitmeyeceğini umarız. Bazen bu çabalarımız dünyanın en uzun ömürlü, bazen de en tutkulu aşklarını yaratır. Ama her aşkın kendine özgü bir orijinalliği vardır ve buna eşlik eden mücevherleri.

B.zero1 perfect mistake mücevherleri bu aşkın, tutkunun, ömrün, bağlılığın ve hatta her aşk hikayesinde yapılan hataların somutlaşmış hali olarak verilebilecek en mükemmel hatalı hediye. B.zero1 koleksiyonunun dairesel spiraline sahip olan perfect mistake, her Bulgari mücevherinde ve her aşk hikayesinde yeniden hayat bulan sonsuz sevgiyi sembolize ediyor.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın