Özgecan, Cansel ve daha birçok sessiz tanık… Ülkedeki cinsel istismar gerçeğini Prof. Dr. Mehmet Oğuz Polat ile konuştuk. Ben dinlerken ürperdim. Cinsel istismar gerçeğiyle yüzleşmeye hazır mısınız?

 

Ben bu yazıyı yazarken Karaman’da bir davanın ilk duruşması görülüyor. Türkiye genelinde 190 şubesi bulunan bir vakıf ve İmam Hatip Lisesi’ne bağlı olan yurtta 10 çocuğun 2012 – 2015 tarihleri arasında yaşadığı korkunç cinsel istismar gün yüzüne çıkmıştı yakın zamanda. Söz konusu yurtta ‘öğretmen’ olarak nitelendirilen şahsiyet, şu an itibariyle 508 yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Bir bakanın ‘talihsiz’ açıklamasına da maruz kalan bu dava, Türkiye’yi kara kara düşünmeye itiyor.

ÇEK ELLERİNİ ÜZERİMDEN  f

 

Çocukların ‘emanet’ edildiği bir kuruluşta, nasıl böyle bir kasıt söz konusu olabilir? Bu tip kurumları valilik denetlemiyorsa, bu kimlerin eline kalmış? Son zamanlarda gerçekleşen çocuk cinsel istismarı vakaları karşısında hepimizin kanı donuyor. Antalya’da bir baba,  13 yaşından beri tecavüz ettiği kızından, iki bebek dünyaya getiriyor ve onları da ölüme terk ediyor. Ezine’ye bağlı Geyikli beldesindeki bir okul müdürü, öğrencileri taciz ettiği iddiasıyla tutuklanıyor. Antalya’da bir okulun servis şoförü, 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunurken suçüstü yakalanıyor. Ülke olarak tam anlamıyla ‘önüm, arkam, sağım solum,
sobe!’ çıkmazındayız.

SELEN MEÇOĞLU

Total
0
Shares

Bir cevap yazın