01

Ocak ayının dondurucu soğuğunda takvimler cuma gününü, saatler ise 01:45’i gösterirken, Manhattan’ın en gözde gece kulüplerinden No.8’in önünde biriken kalabalığın yoğunluğu insanı hiç de şaşırtmıyor… Zira şıklık yarışındaki onlarca kişi Broadway’in en iddialı prodüksiyonu Kızgın Damdaki Kedi müzikalinde seksi ‘kedi’ Maggie’yi canlandıran Scarlett Johanson’ın katıldığı açılış partisi için orada bulunuyor. Birkaç dakika sonra Scarlett siyah peplum bluzu, aynı renkteki taytı ve parlak kırmızı rujuyla boy gösterdiğinde, hepimizin aklında Sandy karakteriyle karşımıza çıktığı Grease müzikali beliriyor. Bara giderek 30 yaşındaki kreatif ajans direktörü Fransız sevgilisi Romain Dauriac’ı öpüyor, kulağına fısıldadığı sözlerin ardından başını ona yaslayarak gülüyor. Johansson’ın iki erkek kardeşi, üvey ablası, müzikalde Maggie’nin alkolik eşini canlandıran oyuncu Benjamin Walker ve eşi Mamie Gummer da dikkatimizi çekiyor o an… Bir süre sonra herkes kendini dans pistine atıp ışıltılı anlara hayat veriyor. Scarlett boogy dansı yaparken bana doğru yaklaştığında, şampanya kadehleriyle dolu masaya çarpmaması için bir hamle yapıyorum. Bunu beni dans grubuna dâhil etmeye çalıştığı için özellikle mi yaptığını merak etmeden duramıyorum…

Bir ay sonra Greenwich Village’taki loft’unda gerçekleştirdiğimiz röportajda ilk sorum da bu oluyor… “Arkamda olduğun için ne yazık ki seni göremedim ama o gece partideki herkesin dansa katılmasını isterdim. Ben hiçbir zaman partilerde köşesine çekilip, kendine bir içki söyleyerek etrafındakileri süzenlerden ya da eleştirenlerden olmadım! O gecenin ardından erkek arkadaşımla; ‘Dün gece dünyanın en iyi dans eden çifti olduğumuzu kanıtladık!’ dediğimizi hatırlıyorum” diyor. Elbette bu sözleri sarf ederken hâlâ alkolün etkisinde olduğunu unutmuyor ve gülümseyerek şöyle devam ediyor; “İkimiz de o gece epey saçmaladık ve muhtemelen kendi hayal dünyamızı yaşamaya devam ettik.”

Buluştuğumuz gün Scarlett saat 09:00’da uyandıktan sonra spor eğitmeniyle antrenman yapsa da, 36 yaşındaki ikiz ağabeyleri Hunter ve Adrian ile bir gece önce geçirdiği akşamın yorgunluğunu üzerinden henüz atamamıştı. “Gerçekten korkunçlar!” diyor gülerek ve sözlerine şöyle devam ediyor; “Gelip koltuğa uzanıyorlar ve buzdolabında yiyecek her ne varsa bitiriyorlar. Birlikte ailenin dedikodusunu yapıp, saçma sapan televizyon programları izliyoruz. Onlarla geçirdiğim anlar benim için çok değerli.” Kar tanesi desenli sweatshirt’ü, salaş pantolonu ve vazgeçemediği No.6 marka terlikleriyle 37 filme imza atmış bir yıldızdan çok üniversite öğrencisini andırıyor.

Filmlerinin ve müzik projelerinin (Tom Waits parçalarını cover’ladığı albümünde iki parçada David Bowie ile düet yapmıştı) yanı sıra Dolce & Gabbana’nın güzellik kampanyasının yüzü, uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın barış elçisi ve politikada aktif rol üstlenen biri. Öyle ki Barack Obama’nın seçim kampanyalarını da yürüten Scott Stringer’a, Manhattan Borough Başkanı olması için bağış toplamak üzere seferber dahi olmuştu. Scarlett Johansson siyasetteki aktif rolüne devam ederken bir yandan da Hayalet Dünya, Bir Konuşabilse ve Woody Allen’la çalıştığı üç filme imza attı.

03

Woody Allen; “Ona dair ne söyleyebilirim ki, her yönden harika bir kadın” diyor ve şöyle devam ediyordu; “Scarlett ile tanıştığımda büyülenmiştim ve o büyünün etkisi hâlâ devam ediyor. Güzel, seksi, eğlenceli, çok iyi bir drama oyuncusu, üstelik şarkı da söyleyebiliyor. Kısacası elinden her iş geliyor!” İkili görüşmediği dönemde birbirlerine kinayeli mail’ler atıyor ve her fırsatta öğle yemeğine çıkıyorlar. Seksi yıldız Woody Allen’ın kendisi için Yurttaş Kane ya da Sunset Bulvarı gibi bir kült filme imza atmasını istiyor. Scarlett’ın; “Bir gün kariyerimi Sunset Bulvarı’ndaki Erich von Stroheim’ın canlandırdığı efsanevi bir rolle sonlandırmak isterim” sözlerine karşılık Allen; “Kariyerini yaşlı bir film yıldızı olarak sonlandıracağından eminim. Bense bir zamanlar yönetmeniyken artık şoförlüğünü yapan birine dönüşeceğim herhalde… Aklıma iyi bir fikir geldiğinde, başka bir proje üzerinde çalışmıyorsa ilk tercihim her zaman Scarlett olmuştur.”

Johansson oyunculuğa ikinci sınıfta Off Broadway oyunu Sophistry ile başladı. Kariyerinin dönüm noktası ise 13 yaşında, Nicholas Evans kitabından uyarlanan Atlara Fısıldayan Adam filminde sergilediği performansı oldu. Yetişkinliğe adım atmasından bu yana adı en seksi yıldızlar listesinin üst sıralarından inmeyen Scarlett Johansson, bu imajı üzerinden bir türlü atamamaktan şikâyetçi. Woody Allen’ın; “Yapabileceği bir şey yok! Seksapeli mesleğinden de özel hayatından da daha güçlü bir noktada. Tanrı’nın özenle yarattığı biri olduğu için bunun cezasını hep çekecek” sözleri de bunu doğruluyor.

Scarlett artık kariyerinde yepyeni bir döneme geçmeye hazırlanıyor… 2010’da Broadway’de sahnelenen A View From the Bridge’deki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kucaklamıştı. Tiyatroda çalışmalarına son sürat devam ediyor. Öte yandan önümüzdeki yıl vizyona girecek Truman Capote’nin ilk romanı Summer Crossing’inden uyarlanan aynı isimli film için yönetmen koltuğuna oturmaya hazırlanıyor. Under the Skin gibi entelektüel film projelerinde yer alsa da çizgi roman uyarlamaları Demir Adam 2, Yenilmezler ve Kaptan Amerika: Kış Askeri gibi ticari işlerde de boy gösteriyor. “Yenilmezler filminin erkekleri dahi ağlatacak kadar müthiş bir derinliği vardı” diyerek yer aldığı projeleri savunmaktan da çekinmiyor, gelecek yıl vizyona girecek

02

Kaptan Amerika: Kış Askeri filmindeki rol arkadaşı Chris Evans ile dostluğu ise çok eskiye dayanıyor. 2004 yapımı Mükemmel Sonuç adlı gençlik filmindeki rol arkadaşı Evans; “Scarlett olduğu gibi görünen bir kadın. Mütevazılığı sizin içinizdeki saflığı da ortaya çıkarıyor. Çok ince… Ruhu yıllanmış bir şarap gibi. Ondan birkaç yaş büyük olmama rağmen kendimi hâlâ küçük kardeşi gibi hissediyorum. Çevremdeki birçok kişiden çok daha entelektüel ve manevi değerlere düşkün olduğunu söyleyebilirim” diyor onun için ve ekliyor; “Günün birinde karavanla seyahate çıkmak isteseniz yol arkadaşınız kesinlikle Scarlett olmalı. Spontane yaşayan biri ve işin içine eğlence katmadan duramaz. Her daim sıra dışı olanın ve maceranın peşindedir. Bunu bilerek yola çıktığınızda tahmin edebileceğinizden çok daha güzel zaman geçirirsiniz onunla.” Chris Evans, Scarlett hakkında bu kadar açık sözlü olduğu için özür diliyor ama yaşadığı bir anıyı paylaşmadan da yapamıyor; “Ohio’da

Total
0
Shares

Bir cevap yazın