CHUCHU markasının kurucusu ve kreatif direktörü Mehtap Hiçsönmez, başarılı marka serüveni, ilham kaynakları ve yeni koleksiyonu üzerine konuştu...

CHUCHU serüveni nasıl başladı? Marka isminin arkasındaki hikaye nedir?

Klasik Arkeoloji ve Sinema-TV eğitimlerimin ardından kamera önünde ve arkasında devam eden iş hayatıma oğlumun doğumundan sonra ara verdim. O süreçte, yıllardır aklımda olan fakat cesaret edemediğim tasarım markası oluşturma fikrimi hayata geçirme kararı aldım. Tasarım süreçlerini anlayabilmek ve çantalarımda şu an sıkça kullandığım deriyi yakından tanıyabilmek için Milano’da ve Bolonya’da workshop’lara katıldım, fuarları ziyaret ettim. Eğitimim aslında hala sürüyor, her geçen gün öğrenmeye devam ediyorum…

Markamı kurma sürecinde üzerinde en çok durduğum konulardan biri de ismiydi tabii. Uzun beyin fırtınalarının ardından, “marka isimlerinin insan psikolojisi üzerindeki önemi” konusunda güvendiğim bir arkadaşımdan bulduğu isimleri dinlerken çok da uzağa gitmemem gerektiğini fark ettim ve oğlumla evde her gün oynadığımız oyunun ismini markama verdim: CHUCHU.

CHUCHU koleksiyonlarının tasarım süreci nasıl başlıyor, nelerden ilham alıyor? Çantalarda özellikle yer verdiğiniz materyaller ya da teknik detaylar var mı?

Eski dönem kadınları her zaman ilham kaynağım oldu koleksiyonlarımda. Örneğin; Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bambu çanta koleksiyonumu, Paris’teki savaş yıllarında geçen bir filmdeki kadın karakterden ilham alarak tasarlamıştım. Şık giysiler içinde, topukluların üzerinde ve kolunda bambu sepetiyle pazar alışverişine giden kadın beni çok etkilemişti. CHUCHU kadını olarak tanımladığım, özgüveni sayesinde fark edilir olan kadınları bunun gibi filmlerde, sokaklarda, hatta bazen çocuklarmın hikaye kitaplarında bile görmek mümkün…

CHUCHU kadınlarına rastladığım, gezmekten keyif aldığım, bazen tekrar tekrar gittiğim, bazense yeni keşfettiğim lokasyonlar da bana ilham verir. Miami seyahatimden sonra tasarladığım, her detayıyla bana hala orayı anımsatan “Miami” modeli çantam da bunun en güzel örneği.

En sık kullandığım, hatta neredeyse imzam haline gelen materyaller olan bambu ve hasırın yanı sıra ahşap, pleksi, püskül, halat gibi birçok malzemeye yer veriyorum çantalarımda. Bazı malzemeleri kendim yaptırırken, hepsini ellerimle, tek tek ve hissederek seçiyorum. Ve sonra, çantalar ustamın ellerinde hayat buluyor.

CHUCHU İlkbahar-Yaz 2020 sezonunda neler göreceğiz, nasıl çantalarla karşılaşacağız?

Yeni sezonda, daha önceki koleksiyonlarda olduğu gibi kutu formlu çantalara tekrar yer verdim, bu modeller  müşterilerimiz tarafından çok seviliyor. Canlı renkleriyle öne çıkan, vintage görünümlü “Pera”nın, yeni eklenen renkleri de koleksiyonda olacak. İsmini canım kızım Mia’dan alan, kalp formundaki hasır çanta ise, tıpkı yan kısmındaki detaylar gibi beyaz deriden yapılmış ikinci bir çanta taşıyor içerisinde. Aşkı yansıtan eğlenceli formu ve beyaz rengiyle yaz aylarında tecih edileceğini düşündüğüm bu çanta, kullanım şekli dolayısıyla çok fonksiyonel. İlkbahar ve yaz aylarına çok yakışan, rengi sayesinde zamansızlığı temsil eden ve gündüzden geceye kolaylıkla uyarlanabilen bambu saplı beyaz “Miami”, bembeyaz krokodil deriyle kaplı ve yine beyaz deri detaylı hasır “Tia” ise CHUCHU’nun yeni kolekisyonunda gözde modellerden olacak gibi görünüyor.

Evlerde kalmak durumunda olduğumuz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu sürecin CHUCHU üzerinde etkileri oldu mu ya da olacak mı?

Gerçekten bugüne dek hiçbirimizin yaşamadığı bir durumla karşı karşıyayız. Başlardaki bilgi kargaşasından dolayı nasıl bir sürecin içinde olduğumuzu ve durumun ne kadar hassas olduğunu tam kavrayamasak da, zaman geçtikçe olayın ciddiyetini fark ettik ve evlerimize kapandık. Birçok sektörde olduğu gibi moda sektöründe de üretim aksadı tabii ve bu durum CHUCHU’ya da yansıdı. Ben, durumu kendi lehime çevirenlerden oldum diyebilirim. Uzun süredir planladığım fakat vakit bulamadığım için yapamadığım bir çok planı evdeyken gerçekleştirdim. CHUCHU’nun gelecek sezonu için de yeni tasarımlar üzerinde uzun uzun çalışma fırsatı buldum. Zamanı geldiğinde, tasarımlarım üretime girecek ve bu sürecin çantalara nasıl yansıdığını hep birlikte göreceğiz.

CHUCHU modellerine şu an nereden ve nasıl ulaşabiliyoruz?

Ürünlerimiz, Harvey Nichols Kanyon, Galeries Lafayette, Brandroom mağazaları, Gizia‘lar ve Adana’daki Adil Store’da satılıyor. Evlerde kalmak durumunda olduğumuz bu süreç boyunca ise, info@chuchu.com.tr adresine mail atarak veya Instagram’dan @chuchubag hesabına yazarak da ürün talebinde bulunabilirsiniz.