Doğal detoks suları ile hem metabolizma hızlandırabiliyor, hem de su içme alışkanlığı kazanabiliyoruz. Peki suyunuzun içine katacağınız meyvelerin cilt sorunlarınıza da iyi geldiğini ve sağlıkla ışıldayan bir cilde kavuşmanızı sağladığını söylesek?

İşte cilt probleminize ve ihtiyacınıza göre suyunuza ekleyebileceğiniz meyveler:

Cilt hasarlarını iyileştirmek için: Turunçgiller

Turunçgillerden özellikle limon ve portakal, kuru, çatlamış ve güneşten zarar görmüş cildi iyileştirmeye yardımcı olur. Vücutta kolajen üretimini artıran C vitamini ile cildiniz esnekliğini korur.

Güneşin zararlı etkileri için: Elma

Elmadaki yüksek C vitamini seviyesi, cildinizin renginden sorumlu melanini üretmeye yardımcıdır. Böylece cildinizi UV ışınlarından korur. Bronzlaşmak istemiyorsanız bir elma tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Parlak bir cilt için: Yaban mersini

Yaban mersini A vitamini açısından zengindir. Bu da daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak bir cilt görünümü için hücrelerin yenilenmesi anlamına gelir.

@rawcrush

Kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri için: Ahududu

Yağ asitleriyle dolu olan ahududu, Omega-3 yağ asidi ile cildinizdeki yağ hücrelerini dolgunlaştırarak kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Elbette tek başına bundan gözle görülür bir etki beklememenizde fayda var.

Çok yönlü fayda için: Kivi

Antioksidan özellikli C ve E vitaminleri ve çinko açısından zengin olan kivi; saç , tırnak , diş ve cilt sağlığınız için oldukça etkili bir meyve. Sağlıkla ışıldayan bir cilt için kivi tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bonus: Sivilceler için salatalık

İçeriğimizde sebze olarak suya eklenmesine en alışık olduğumuz salatalığa değinmeden geçmek istemedik! Çünkü salatalık içeriğindeki E vitamini ile, sivilce ve yara izlerine neden olan serbest radikallerle savaşmakta oldukça etkili bir besin.

Kapak fotoğrafı: @hannastefansson