3afc23a5ca4725a45c412eaa83a218a7

Cinsel istek konusunda iki teori öne sürülüyor. Birinci teoriye göre bireylerin cinsel istek düzeyi birbirinden farklı ve bu farklılıklar doğuştan kazanılmış özellikler olarak kabul görüyor. İkinci teoriye göre ise, hayatın kişiye kattıkları veya yetiştirilme biçimi ile bastırılmadığı sürece cinsel dürtü, herkes için çok önemli bir güç. Cinsel istek azalması sorunu yaşayan bireylerin bu kaybı açıklayacak çok sayıda nedeni oluyor.

1.Organik hastalıklar erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da cinsel tepkileri olumsuz yönde etkiliyor. Diyabet hastası olan kadınların yüzde 50’sinde eninde sonunda cinsel istek kaybı gözlemleniyor.

2.Östrojen eksikliğine bağlı vajinal atrofi, ağrılı ilişkiye neden oluyor. Eğer atrofi çok ilerlemişse krem veya hap şeklindeki östrojenle tedavisi çok başarılı sonuç veriyor. Organik pelvik veya genital hastalıklar da ağrılı ilişkiye ve dolayısıyla cinsel istek kaybına sebep oluyor.

3.Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda cinsel istek kaybı görülse de, bu durum daha ziyade psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor (depresyon, bastırılmış öfke, histerik kişilik vb).

Total
0
Shares

Bir cevap yazın