COSxSouFujimoto1

COS, Japon mimar Sou Fujimoto imzalı yeni bir enstalasyonla Salone del Mobile fuarında bu sezon da yer alıyor.

COS’un 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonundan ilham alan ‘Forest of Light’ (Işık Ormanı), etkileşim ve perspektif fikirlerini keşfe çıkan bir yerleştirme. Karanlık ortam ziyaretçilerin hareketlerine tepki verecek şekilde tasarlanan dev ışık konileriyle aydınlatılıyor. Özel olarak bestelenen sesler, hafif bir sis ve aynalı duvarlar sonsuz bir manzaranın içinde bulunulduğunu hissettirirken konik ışıklar devinen bir ışık ormanındaki soyut ağaçlar haline geliyor.

Yerleştirme, Milano’nun San Babila bölgesinde 1930’larda İtalyan mimar Mario Cereghini tarafından inşa edilen Cinema Arti’de bulunuyor. Eskinin tiyatrosu, şimdinin metruk binası, Sou Fujimoto’nun tasarımının başlıca özelliklerine ilham verirken yerleştirme için geniş bir fon yaratıyor.

COS yıllardır Sou Fujimoto’nun eserlerinden ilham almayı sürdürüyor. Çoğunlukla negatif alana ve dışarıyı içeriye taşıma konseptine odaklanan Fujimoto’nun 2013 tarihli Serpentine Gallery Pavilion gibi en tanınmış mimari projelerinden bazılarında alanın sınırları bulanıklaşır ve çevredeki ortama karışır.

İşbirliği hakkında konuşan COS Erkek Giyim Tasarımı Yöneticisi Martin Andersson şunları söyledi: “COS’un estetik anlayışını gerçekten kavrayan Sou Fujimoto, sadeliğiyle özel ve yaklaşımıyla şaşırtıcı bir yerleştirme yarattı.” Kadım Giyim Tasarımı Yöneticisi Karin Gustafsson ise “Bu projede Sou Fujimoto ile çalışmak harika bir deneyim oldu, bugüne kadar hiç bu denli ışığa odaklı, sade ve güzel bir yerleştirmemiz olmamıştı. Yarattığı etki de inanılmaz,” diye ekledi.

 COSxSouFujimoto2

Sou Fujimoto da yerleştirme için “COS pavyonu, orman konseptini en saf haliyle gerçekleştiriyor. Bu statik bir orman değil,  ışık ve insanların kurduğu etkileşim modayı, alanı ve ormanı mimari bir form olarak buluşturuyor,” yorumunda bulundu.

12 – 17 Nisan arasında açık kalacak COS ve Sou Fujimoto ortak çalışması, COS’un Salone Del Mobile kapsamında gerçekleştirdiği beşinci yerleştirme olurken markanın Serpentine Galerileri, Frieze Sanat Fuarları ve Donald Judd Vakfı gibi dünyaca ünlü sanat kuruluşlarıyla sanat ve tasarım işbirliklerini ileriye taşıyor.  

 

Total
0
Shares

Bir cevap yazın