Çok çaba sarf ettiniz, iradenizle girdiğiniz savaşı kazandınız. Sağlıksız beslenmeye ‘son’ verdiniz, sporunuzu aksatmadınız ve evet, sonunda istediğiniz kiloya ulaştınız! Ancak bu kez de, o vücudu nasıl zinde tutabileceğinizi düşünüyorsunuz. Bilimsel olarak faydalı olduğu kanıtlanmış sekiz basit adımı takip ederek, bunu başarmanız mümkün.

FİT KALMANIN 8 YOLU

 

1-GÖRÜNMEZ KALORİLERDEN UZAK DURUN
Eğer sağlıklı bir kiloda kalabilmek istiyorsanız, görünmeyen kalorilere dikkat edin. Bu kalorileri yerken hissetmiyorsunuz. Şöyle açıklayalım, mesela meyve suları ve juice’lar; kulağa çok masum gibi gelseler de bazıları tam bir kalori deposu! Bir bardak meyve suyu tam 100 kaloriye sahip ve asla doyurucu bir besin değil. Kısaca, yediğiniz ve içtiğiniz kalorilere dikkat! Kalori alırken, sizi ne denli tok tuttuğuna da odaklanın. Tavsiyemiz, alacağınız kalorileri yiyeceklerden almanız yönünde. İçeceklerden değil.

 

2-KAHVE TÜKETİN
Kremaya bulanmış frappuccino’lar ya da kalori bombası çikolata soslu mocha’lardan bahsetmiyoruz; bunlar yerine sağlıklı siyah filtre kahveyi hayatınıza sokun. Bir detay daha var, espresso makinesinde kapsülle yaptığınız kahve de filtre kahve kadar sağlıklı olmayacak. Bu tip kahve daha sağlıklı çünkü bunu yaparken, kahveyi cafestol’den de arındırmış oluyorsunuz. Cafestol, vücudunuzdaki kötü kolesterolü yükseltiyor ve filtre edilmemiş kahve içenlerde kardiyo vasküler hastalık riski artıyor. Filtre kahveyi şeker ya da sütle içtiğiniz zaman, görünmeyen kaloriler de
artıyor. Ancak unutmayın, geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, kaliteli bir uyku için öğlen 14.00’den sonra kahve içmeyi bırakın.

3-İYİ UYUYUN
Kaliteli uyku, kendinizi iyi ve enerjik hissetmenizle direkt bağlantılı. Bu iş ve aşk hayatınızı da olumlu yönde etkileyecek. Spor yaparken ihtiyaç duyduğunuz enerjiye sahip olacaksınız ve sağlıksız beslenmeye eğiliminiz azalacak. Bunun için tatil günlerinizde saatinizi alarm modundan çıkararak, uyku düzeninizi oluşturmaya çalışın. Akşamları çok geç yatmayın. Birkaç gün sonra fark edeceksiniz ki, dokuz-on saat uyumak yerine aslında yedi saat uyku, enerjik ve iyi uyanabilmeniz için yeterli.

 

4-SPORU KİLO VERMEK İÇİN YAPMAYIN
Diyet yapmaya devam mı ediyorsunuz? Öyleyse daha çok spor yapmak yerine porsiyonlarınızı küçültmeye çalışın. Vücut sporda yaktığı kalorileri anında yerine koyma ihtiyacı duyuyor ve sizi daha çok yemeye teşvik ediyor. Tabii ki sporun sizin için zararlı olduğunu söylemiyoruz, ancak aşırıya da kaçmamak gerekiyor. Haftada iki, üç kere yarım saat yapacağınız yoğun egzersizler vücudunuzu sağlıklı tutmanız için yeterli. Yapacağınız en iyi spor ise koşunun yanında kaslarınızı uzatacak egzersizlerin kombinasyonundan oluşuyor. Asansör yerine merdiven kullanmayı, gideceğiniz yere yürümeyi ya da bisiklet kullanmayı da ihmal etmeyin.

Total
8
Shares

Bir cevap yazın