Tıpkı kült Groundhog Day filmindeki gibi her gün, bir öncekinin aynısı gibi mi geliyor? Her sabah aynı günü baştan yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Filmde Bill Murray'nin karakteri; her günün aynı rutinlere sahip olduğu sonsuz bir döngüye giriyordu.

Ancak bu hissi kırmanız, vereceğimiz öneriler sayesinde mümkün.

İşte sürekli aynı güne uyanıyor hissinden kurtulmak için yapmanız gerekenler...

groundhog day
Bir rutin yaratın +

Monotonluktan kurtulmaya çalışırken işe rutin katmak mantıksız görünebilir ama aslında oldukça önemli. Her güne öngörülebilirlik aşılamak bir şeye başladığınızı ve bitirdiğinizi hissettirebilir. Her güne amaçsızca başlarsanız, vereceğiniz molaların da kıymeti kalmaz.

Cambridge Üniversitesi araştırmacısı ve Buddy&Soul'un CEO'su Psikolog Talya Miron-Shatz, "Bu, bir günün artık bir başlangıcı ve sonu olduğu anlamına geliyor. Bittiğinde bizi sıfırlayan yeni bir başlangıç hissi de getiriyor." diyor.

Rutininiz karmaşık olmak zorunda değil. Miron-Shatz; düzenli egzersiz veya iyi uyku alışkanlıklarının da rutin sayılacağını söylüyor. Her sabah duş gibi basit bir şey bile günü yeni hissettirebilir. Çünkü beynimiz nesnelere ve deneyimlere sembolizm iliştirir - örneğin, fiziksel olarak ağır bir kitabın daha entelektüel olarak "ağır" olduğunu varsayma eğilimindedirler — bir duş kelimenin tam anlamıyla bir önceki gün yıkanmak ve yeni bir başlangıç yaratmak gibi hissettirebilir.

ertelediğiniz her şeye şans verin
Spontaneliği inşa edin +

Rutininizi gününüzün iskelesi olarak düşünün.Şimdi üzerine doğal bir spontanelik ekleme zamanı. Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu'nda Davranışsal Ekonomi Profesörü Katherine Milkman, her gün yeni bir şey için yer açmanın önemli olduğunu söylüyor.

Normalde yapmayacağınız hobilere ya da ertelediğiniz işlere başlamanın tam sırası.

Ustalaşacak bir şey bulun +

Bir hedef belirleyip üstünde çalışmak; ilerleme hissi verir. Yogada headstand pozisyonunu yapmayı hedeflemek gibi!

Hem eğlenin hem de gurur duyacağınız yeni bir özellik edinin.

değişimi kucaklayın
Değişme fırsatını kucaklayın +

Groundhog Day filminin sonuna doğru Bill Murray'nin canlandırdığı Phil Connors karakteri dönüm noktasına ulaşır; Bu garip yeni hayatı kucaklamak için karar verir. Fransızca konuşmayı, piyano çalmayı ve buz yontmayı öğrenir. Aşık olur. Evsiz bir adama yardım etmeye çalışır. Her günün aynı olacağını bilmesine rağmen sonunda dört gözle beklediği bir şey vardır. Başka bir deyişle, aynılığı değişim için bir fırsat olarak kullanır.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde Psikoloji ve İş Profesörü Wendy Wood; asıl meydan okumanın eski bakış açılarınızı değiştirmek olacağını söylüyor.

"Bütün gün aynı yerdeyiz, her gün; ki çok azımız buna alışkınız." diyor Wood ve ekliyor "Ama evde çalışmak ya da çocuklarınızın tam zamanlı olması evde olması gibi pek çok değişiklik de var, bu da yeni bir zorluk sağlıyor. Farklı yapmak istediğiniz şeyleri düşünmek için bu zamanı kullanın: Belki de oturma odanızı ofisiniz olarak kullanmak, iş ve ev arasında daha iyi sınırlar belirlemeniz gerektiğini fark etmenizi sağlıyor. Belki eşiniz ile evde olmak; 7/24 birbirinize karşı dürüst olmak da pek çok şeye bakışınızı değiştirecektir."

Eski "otomatik" yaşamlarımızdan artık çok uzaktayız. Pek çok şeyi düşünüp karar verme şansınız varken bunu iyi kullanın.

Eğlenceli bir program yaratın +

Bunu pek çok kez yazdığımızı biliyoruz ama seçenekler sizin elinizde. Uzun süredir ertelediğiniz o filmi izleyin, egzersiz yapın, ev projeleri deneyin, dekorasyona odaklanın. Kendi Groundhog Day'inizin Phil Connors'ı olabilirsiniz!