2019 yılının başında Porto Rikolu iş insanı Inés Capó ile Türk girişimci Burcu Salargil tarafından kurulan mücevher markası İTÄ Fine Jewelry dünya lansmanını İstanbul’da gerçekleştiriyor. Temelleri New York’ta atıldıktan sonra Porto Riko’nun başkenti San Juan’da da satışa sunulan marka, lansmanı ile mirasının diğer yarısını aldığı İstanbul ile buluşuyor.

Dünyanın iki farklı ucundan gelen bu iki genç ve başarılı kadının New York’ta üniversite yıllarında başlayan dostlukları, yaklaşık 20 yıl sonra iş ortaklığına dönüşerek İTÄ Fine Jewelry markasının temelini oluşturdu.

Gücünü sınırları aşan bu güzel dostluktan ve birbirini her koşulda destekleyen bir kız kardeşlikten alan marka, geçmişi tarih öncesine dayanan Türk ve Porto Rikolu köklerini gezgin ruhların taşıyabileceği şık mücevherlere dönüştürerek ilk koleksiyonunu oluşturdu.

İspanyolca’da ‘tanışmaktan memnun olmak’ anlamına gelen Encantada isimli koleksiyondaki tasarımlar yeni ufuklara yolculuk etmekten korkmadan merakını taze tutanlar için tasarlanan parçalar binlerce yıllık kültür mirasını yeniden yorumlayan çizgilerden oluşuyor. İlhamını tarihi mitlerden alan tasarımlar aynı zamanda doğadan, iyi enerjilerden besleniyor.

Porto Riko efsanelerinden esinlenerek tasarlanan Encantada koleksiyonu aynı zamanda Türk kültürünün eşsiz tarihçesinden de ilham alarak bu iki zengin kültürün köklerini benzersiz bir estetik anlayışıyla ikonografi ile bir araya getiriyor. Koleksiyondaki her bir tasarımın anlamlı sohbetlere dönüşecek bir hikayesi olması ve üzerinde taşıyan kişinin kendinden bir parça bulması hepimizin uzun ama aslında çok benzer bir yolculukta olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor.

Koleksiyonun imzasını oluşturan seri; hiç kuşkusuz Porto Riko kültürünün en güçlü simgesi olan Atabex. Aynı zamanda güçlü rüzgarların, yağmurların ve engin denizlerin ilahesi; kadınların doğurganlıklarından kaynaklanan bereketiyle taçlanan bir tanrıça.. Kültürlerinin farklılıklarına, aralarındaki mesafelere aldırmaksızın tüm insanlık aslında aynı acı ve aşkla yoğurulan hikayeler yaşar; doğar, büyür, bazen yeni bir yaşam doğurur, besler, büyütür, belki yoğulur ama asla vazgeçmez. Tüm bunların yanında bereketli doğa ananın ruhunu da temsil eden Atabex serisinde yorumlanan her bir parça üzerinde taşıyan kişiyi kötü enerjilerden koruma, dinginlik ve huzur vadediyor. Türk inanışında da büyük yere sahip figürün tam ortasına yerleştirilen nazar boncuğu kem gözlere geçit vermiyor.

Total
0
Shares