Oyuncu Jessica Chastain’ın Game of Thrones senaristlerine bulunduğu eleştiriler, bu haftanın en çok konuşulan konularından oldu.

HBO dizisi Game of Thrones’un ekran üzerindeki genel şiddet algısından asla vazgeçmediğini hepimiz biliyoruz, ancak kadın karakterler üzerinde sürekli tekrarlayan cinsel taciz, tecavüz ve diğer travma biçimleriyle uğraşmaya devam etmesi, eleştirileri üzerine toplamasına yetiyor.

5 Mayıs günü yayınlanan “The Last Stark” bölümündeki bazı diyaloglar, bu eleştirileri daha da köpürttü. Sansa (Sophie Turner) ve Sandor Clegane (Rory McCann) arasındaki bir sohbet bu eleştirilerin köpürmesine yetti.

Clegane (The Hound), Sansa’nın Ramsay tarafından birkaç yıl önce nasıl tecavüz edildiğine dair kaba bir yorum yapar. Sansa ise eski kocasının “hak ettiğini bulduğunu” ve intikamını aldığının altını çiziyor.

Ayrıca Sansa, “Littlefinger”, Ramsay ve geri kalanı olmasaydı, hayatım boyunca küçük bir kuş kalırdım” diyerek, kişisel gelişimi için katlandığı tacizin karşılığını veriyor gibi görünüyor.

Chastain de tam bu noktada eleştirilerini dile getiriyor. Bu diyaloglarla ilgili hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren ünlü oyuncu sözlerine şu şekilde devam etti;

“Tecavüz bir karakteri güçlendirmek için bir araç değildir. Bir kadının kelebek olabilmesi için mağdur edilmesine gerek yok. Küçük kuş her zaman bir anka kuşu oldu.”

42 yaşındaki oyuncu bu paylaşımından sonra çok fazla destek aldı.

Total
0
Shares