İçimizdeki gücü kullanmak için artık kendi kendimize yetmiyor muyuz? Yaşam koçları, kişisel gelişim uzmanları, workshop’lar ve sayısız kitap aslında bizi ‘biz’ olmaktan uzaklaştırıyor mu? Sorguladık…

ENERJİK BİR KADIN OLMANIN 4 YOLU

Secret, pozitif enerji, negatif enerji, kuantum, reiki, evren, melekler… Son yıllarda nereye başımızı çevirsek kişisel gelişim çıkıyor karşımıza. Televizyon ekranlarından kitapçı raflarına, arkadaş sohbetlerinden dergi sayfalarına kadar… Hindistan ve Nepal tatil seçenekleri arasında ilk sıralara yükseldi. Herkes ucundan kıyısında biraz bulaştı bu işlere. Tabii böyle olunca kişisel gelişim uzmanları, yaşam koçları, yoga eğitmenleri de işten başını kaldıramaz hale geldi. Pazar büyüdü, isimler çoğaldı, rekabet kızıştı. Yıllardır yaptığı işten sıkılanlar, sertifika eğitimlerine katılıp konunun uzmanı olma yolunda adımlar attı.

Kim bilir, belki de 2012 yılında insanlık için öngörülen manevi değişimin başlangıcıdır bu durum ya da hayatın başa çıkılamayan güçlükleriyle baş edebilmenin farklı bir yöntemi… İrdelemeyi psikoloji ve sosyoloji bilimlerine yıllarını vermiş isimlere bırakmak en doğrusu. Ancak etrafta olan bitenler gözden kaçacak gibi değil. Hayatımıza giren kavramlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Aynı şekilde bu sektördeki isimlere de… Başucumuzda, bize kendi içimizdeki gücü kullanmayı öğretmek amacıyla yazılmış kitaplar bulunduruyoruz artık. Okumak yetiyorsa ne âlâ, yetmiyorsa kişisel gelişim uzmanı ya da yaşam koçuna gitmek gerektiğini düşünüyoruz. Bu alan psikoloji ve psikiyatriden de oldukça farklı. İlaç ve yönlendirme kesinlikle yok. Danışanlar kendi cevaplarını kendileri buluyor.

Hal böyle olunca kendini her zamankinden iyi hissetmek isteyenlerin kafası, “hangi konu için kime gitmeliyim”, “en iyi isim kim”, “haydi en iyiyi bulduk, daha ucuzu yok mu” sorularıyla karışmaya başladı. Sektörün lokomotif isimleri aynı konudan mustarip olsalar da, bir yandan kısa zamanda doğal eliminasyon olacağı ve iyilerin devam edeceği konusunda hemfikir. Peki, o zamana kadar ne yapmalıyız? Hemen hemen her şeyde olduğu gibi öncelikle başvuracağımız ismin referanslarına bakılması gerektiğini söylüyor, görüşlerine başvurduğumuz kişisel gelişim uzmanları. Bundan başka hislere güvenerek karar verilmesinin en iyisi olduğunu ekliyorlar.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın