Çok sık seyahat eden kraliyet ailesinin bu süreçte uyması gereken pek çok kural mevcut. Bu dikkat çeken seyahat kurallarına göz atmaya ne dersiniz?

Tarifeli Uçuşlardaki Kraliyet Yolcuları

Bir sonraki uçak yolculuğunuzda Kraliçe Elizabeth’e denk gelme ihtimaliniz yok ama diğer kraliyet ailesi üyeleriyle yan yana uçabilirsiniz. Majesteleri hariç diğer aile üyeleri tarifeli uçuşlarla da yolculuk yapabiliyor. Birleşik Krallık’ın ulusal havayolu şirketi British Airways ile uçmayı tercih ediyorlar. 2011 yılında, Prens William ve Kate Middleton’a, British Airways uçağıyla gerçerkleştirdikleri seyahat sürecince bozuk olan radyo ve TV ses sisteminden ötürü de, onlar da dahil olmak üzere tüm yolculara özür niyetinde 200 sterlin bir çek hediye edilmişti.

Yüksek Güvenlik

Kraliyet üyeleri her zaman özel uçamayabilirler, ancak asla birinci sınıf güvenlik ekibi olmadan uçamazlar. Mesela; 2011’de Los Angeles’a yaptıkları gezide, Prens William ve Kate Middleton’a yedi kişilik uzman bir güvenlik ekibi eşlik etmişti, 2016’da Kanada’ya yaptıkları ziyarette ise kraliyet çiftini 12 kişi korudu.

Kıyafetler Taşınırken…

Kraliyet valizi en önemli noktalardan elbette ki. Şık bir şekilde seyahat eden kraliyet üyelerinin kıyafetlerini taşıma konusunda da detaylar mevcut. Prens William’ın Avustralya’ya yaptığı gezide kraliyet gözlemcilerinin elinde, üzerinde W harfi ve taç yer alan gamboç görülmüştü. Kate Middleton’ın 2011’deki California ve Kanada gezisi sırasında 25 tane gamboç ile yolculuk yaptığı hatırlanmakta. Prens William’ın kıyafetleriyle karışma şansı hiç yok çünkü her aile üyesi için farklı renk etiketine sahip bagaj düzenleme sistemi mevcut.

Soy Koruma Kuralı

Kraliyet soyunun korunması adına iki varis aynı anda yolcuk edemez. Bu yolculuk gerçekleşecekse de Kraliçe Elizabeth’ten izin alınması gerekiyor. Prens William’a bu konuda Kraliçe’den izin çıkmıştı hatırlarsanız. Prince George, 2014 yılında ailesine Avustralya ve Yeni Zelanda gezisinde eşlik etmişti. Eylül 2016’da ise Princess Charlotte ile birlikte Kanada’ya dört kişilik bir aile olarak gittiler. Yine de her zaman durum böyle değil. Aralık 2014’te New York’a yaptıkları yolculukta, Prens William ve Kate Middleton bu kurala tekrar bağlı kaldılar ve Prens George, dadısı ve büyükannesi Carole Middleton ile evde kaldı.

Tüm Seyahat Kuralları Geçerlidir

Evet, kraliyet aile üyeleri için de pasaport gerekiyor ve tüm herkes için geçerli olan kurallara da uymak zorundalar. Ancak tabii genellikle bu süreç onlar için hızlı bir şekilde ilerlemekte. Kraliçe Elizabeth ise pasaporta ihtiyaç duymayan tek kraliyet ailesidir ancak İngiltere’ye girip çıktığında kimlik kontrolünden geçmek zorunda kalıyor.

Kraliyet Çiftine Eşofman Yasak

Uzun uçuşlar da dahil olma üzere Prens William ve Kate Middleton için rahat kıyafetler giyme izni verilmemekte. Her zaman şık olma gerekçesi kendini bu kuralda da gösteriyor. Seyahat için Kate Middleton uzun bir elbise tercih ederken, Prens William ise takım elbiseden ziyade daha rahat edebileceği bol bir pantolon ve gömlek giyiyor.

Kate’in Ev Konforu

Uçak yolculuğunun cilt üzerindeki olumsuz etkilerini herkes bildiği gibi Kate Middleton da hakim elbette. Bu yüzden Middleton mutlaka en sevdiği cilt bakım serisiyle seyahat ediyor. Cildini temizlemesi ve sıkılaştırması için arı zehiri maskesini tercih ediyor. Ve sonra, tabii ki, Middleton’ın kişisel saç stilisti Amanda Cook Tucker da resmi olarak bu ortamın bir parçası.

Altı Haneli Bütçeler

Peki, resmi bir seyahatin bütçesi nedir? Tabii ki duruma göre değişir ama hep yüksek rakamlardan bahsedilmekte. 2018’deki Küba gezisini de kapsayan seyahat turlarının bütçesi 417.000 euro tutumuştu. Bu arada, Prens Harry ve Meghan Markle’ın Fiji ve Tonga ziyaretinde, diğer seyahatlere kıyaslandığında daha mütevazi rakamlar ortaya çıkıyor. 81.000 sterli bu seyahat için ayrılan bütçeydi.

Total
0
Shares