Amerikan Edebiyat Dünyası’nın önemli mihenk taşlarından Lillian Hellman’ın yaşamı “Güneyli Bayan” oyunu ile tiyatro sahnesinde!

Perdeci Oyuncuları – Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan “Güneyli Bayan” izleyiciyi ilk andan itibaren etkisi altına alacak tokat gibi bir oyun!

“Güneyli Bayan” oyununda, yaşadığı dönemde gösterdiği güçlü duruşuyla kendine hayran bırakan Lillian Hellman‘ın savaşını başka bir açıdan gözlemliyoruz. Yönetmenliğini Rutkay Aziz’in, dramaturjisini Taner Barlas’ın yaptığı, usta oyuncu Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert ‘in muhteşem performanslarıyla oynadığı “Güneyli Bayan”, sezon boyunca İstanbullu tiyatro severlerle buluşmaya devam edecek.

Anılarıyla sansasyon yaratan bir kadının, 1950’lerdeki McCarthy çetesinin o dönemde yaratığı baskıyla kısıtlanmış sanat ve politikayla savaşının, iç dünyasına yansıması… 

“Güneyli Bayan”, kendini “Aydın çevreden” sayanların, konforları söz konusu olduğunda nasıl da düzenin aydınına dönüştüklerini ve bir kadının gerçeğinden vazgeçmeden bu toplumla çekişmesini sarsıcı bir dille anlatıyor.

Düzene ayak uydurmayı seçmeyip özgür ifade cesareti gösteren Hellman, yaşadığı dönemde rejimin yarattığı baskının tüm arka odalarını bize sunuyor.

Dekor Tasarımını Yücel Tanyeri’nin yaptığı oyunda, kostüm tasarımı Sadık Kızılağaç’a, afiş tasarım Dilek Seferoğlu’na, afiş fotoğrafı Mehmet Turgut’a, Işık tasarım Mahmut Özdemir’e ait. Seslendirmesini Taner Barlas, Levent Yılmaz ve Andaç Sayın yaparken, yönetmen yardımcılığını Andaç Sayın üstleniyor.

Güneyli Bayan, 5 Şubat’ta 20:00’da Duru Ataşehir Ana Sahne’de, 23 Şubat 19:00’da Trump Sahne’de, 27 Şubat 20:30’da KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

Total
0
Shares