Hassas bir cilde sahipseniz cilt bakım ürünleri seçerken zorlanabilirsiniz. Özellikle makyajın ardından cildinizin temizliği oldukça önemli. Bu aşamada makyaj temizliğinde kullanabileceğiniz doğal besin önerilerimiz olacak.

Önemli not: Cildinizde alerjik etki gösterip göstermediğini gözlemlemek için uygulamak istediğiniz seçeneği öncelikle yüzünüzün küçük bir bölgesinde denemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca su ile seyreltmeyi de unutmayın!

Kapak fotoğrafı: @lenaperminova

Zeytin yağı

Zeytin yağının saymakla bitmeyen faydalarından ve kullanım alanlarından birini de makyaj temizliği oluşturuyor. Bir miktar suya, suyun üçte biri kadar zeytin yağı ekleyin ve pamuk pedler yardımıyla makyajınızı temizleyin. Özellikle zor arındırılan göz makyajlarında bu uygulamayı çok seveceksiniz.

Dilerseniz cildinizi nemlendirmesi için bu karışıma Hint yağı da ekleyebilirsiniz.

DOğal makyaj temizleyiciler

Hindistan cevizi yağı

Salatalarımızdan kahvelerimize kadar kendisine yer bulan Hindistan cevizi yağını sanıyoruz ki artık besin olarak sayabiliriz. Hindistan cevizi yağını da tıpkı zeytin yağı gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca ince ve yumuşak kağıt mendilleri Hindistan cevizi yağı ile ıslatarak buzdolabında beş dakika bekletebilirsiniz. Böylece ferahlatıcı bir makyaj temizleme mendili elde etmiş olacaksınız.

Bal

Bu uygulama için elinizdeki balın doğallığından emin olmalısınız. Doğal ve gerçek balın iltihap önleyici, bakterilerle savaşma özelliği vardır. Bu da hassas ciltlere iyi gelir. Doğal balı bir maske gibi maksimum on dakika boyunca cildinizde tutun ve ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Makyajınızı doğal bir şekilde temizlerken cildinizdeki tıkanmış gözenekleri de temizlemiş olacak, böylece sivilce oluşumunun önüne geçeceksiniz.