“ISTANBUL, TURKEY – MARCH 18: A model walks the runway at the Bashaques’ show during the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Autumn/Winter 2016 at Zorlu Center on March 18, 2016 in Istanbul, Turkey. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for IMG)”

Bashaques’ FW 16/17 “the door” defilesi 18 Mart saat 15:30’da Mercedes Benz Fashion Week Istanbul  kapsamında Zorlu Center MBFWI Alanı

“Mini Runway” bölümünde gerçekleşti.

Gaudi’nin dehasının dokuma tezgahında keşfedildiği ve tasarımcı Başak Cankeş’in  giyilebilir sanat koleksiyonu.

"ISTANBUL, TURKEY - MARCH 18:  A model walks the runway at the Bashaques' show during the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Autumn/Winter 2016 at Zorlu Center on March 18, 2016 in Istanbul, Turkey.  (Photo by Ian Gavan/Getty Images for IMG)"

Bashaques’, tasarımcı Başak Cankeş’in Mimar Antoni Gaudi’nin eserlerinden yola çıkarak tasarladığı 3. “Giyilebilir sanat koleksiyonunu” Mercedes Benz Fashion Week Istanbul kapsamında 18 Mart saat 15:30’da “Mini Runway” alanında tanıttı.

"ISTANBUL, TURKEY - MARCH 18:  A model walks the runway at the Bashaques' show during the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Autumn/Winter 2016 at Zorlu Center on March 18, 2016 in Istanbul, Turkey.  (Photo by Ian Gavan/Getty Images for IMG)"

Her sezon iki sanatçıyı ve farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren Başak Cankeş bu sezon Antoni Gaudi yorumlamasını Fırat Neziroğlu’nun tezgahına taşıyarak, çıkan her parçanın tekliğine ve sıradışılığına dikkat çekmek istiyor. Antoni Gaudi’nin eserlerinin tekilliği ve taklit edilemeyen eşsiz karakteri, yavaş moda (slow fashion) çerçevesinde yaratılan koleksiyonda el dokuması ve el boyaması parçalarda hayat buldu. Teklik ve eşsizlik terimlerinden kaçınılan moda dünyasında, Bashaques’ her bir itekil ve eşsiz parçalardan oluşan sanatsal bir koleksiyon yarattı. Giysiye sanat eseri özelliği yükleyen Cankeş, Fırat Neziroğlu’nun teklik ve eşsizlik amacına uygun olarak ilmek ilmek dokuduğu elbiselerin desenlerini de kendisi tasarladı.

Koleksiyon her biri el işçiliği ve seri üretime girmeyecek el örmeleri, işleme detayları, dokumalar ve deri kesimlerle zengin bir estetik haz vadediyor. Başak Cankeş, bu koleksiyonunda kendi iş modeline ilk kez yeni bir strateji getiriyor ve sanat eseri olarak konumlandırdığı tasarımlarını sanat galerisi ve açık arttırma gibi platformlarda satışa sunmayı hedefliyor. Bununla ilgili olarak da Başak Cankeş şöyle diyor; “Etrafta insanların üzerinde gördüğümüz her giysinin bir ikincisinin olması, ne kadar farklı kombinlenmiş olurlarsa olsunlar insanın eşsizliğinin kıyafetler vasıtasıyla yok edilmesine olanak tanır. Bu koleksiyon buna bir başkaldırı olarak sadece Bashaques Galeri ve bashaques.com’da satışa sunulacak. Koleksiyona desenlerimi taşıma amacım ise tüm bu deneysel ve sanatsal çalışmaların dijital baskı ile çoğaltılabilmesi ve hazır giyime ancak o şekilde uyarlanabileceğini göstermek.”

"ISTANBUL, TURKEY - MARCH 18: Designer Basak Cankes attends her Bashaques' show during the Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul Autumn/Winter 2016 at Zorlu Center on March 18, 2016 in Istanbul, Turkey.  (Photo by Ian Gavan/Getty Images for IMG)"

Tüm podyum dekorasyonunu evindeki atölyesinde hazırlayan tasarımcı, Fırat Neziroğlu’nun koleksiyonuna kattığı zengin sanatsal dokuma elbiseler için de şu yorumu yapıyor; “Gaudi’nin renklerinden ve formlarından esinlenirken onun yaptığı binaların asla taklit edilemez özelliğini kıyafetlerime taşımak istedim ve sevgili Fırat Neziroğlu çizdiğim hiç bir elbise parçasında kumaş kullanmama izin vermeden sadece dokuyarak eşsiz ve tek elbiseler yaptı. Giyilebilir sanat’ın sadece sanatsal baskı olduğuna inananlardan değiliz. “

Total
0
Shares

Bir cevap yazın