DOÇ.DR.BURCU SUE KAFALI 1

Hep genç kalsak değil mi? Ne güzel hiç yaşlılığın  getirdiği problemlerle uğraşmasak !!!

Ama mümkün değil. Kimsede sihirli değnek yok zamanı durduracak…..Her şeyin bir başlangıcı olduğu gibi cinselliğin de hormonel baz da başlangıcı var.

Blug çağına geldiğimizde hormonlarımızda olan artış yönündeki değişikliklerle vücudumuzda değişiklikler başlıyorsa ki bunlar mesela koltuk altında ve genital bölgede olan tüylenmeler , dış genital bölgenin büyümesi, göğüs gelişimi ve büyümesi olarak belirtilebilir. Menopoza girildiğinde ise bu gibi gelişme ve değişikliklerde gerileme meydana gelebilir. Bu sefer de hormonlardaki miktar düşüklüğüne bağlı olarak göğüslerdeki yağ dağılımı değişir, dış genital bölgedeki görünüm değişir.

Biz bayanlar aynı zamanda menopozun ilk yılların da fiziksel değişikliklerin yanı sıra uykusuzluk, iştah değişikliği ki bu kişiden kişiye değişir, bazıları iştahta artış hissederken bazılarında azalma olarak gözükür, ajitasyon ansiyete, libidoda azalması, sıcak basması gibi şikayetlerinde de bulunabilir.

Daha çok  menopozun kadınlarda yarattığı fiziksel değişikliklerden ve libido azalmasından bahsedersek:

Kadının yaşına, genetik faktörlerine bağlı olarak yumurtalıktaki estrojen seviyesinin düşmesiyle menopoza giriş başlar. Bazen ne yazıkki; bazı kanser tedavileri kemoterapi ile ve cerrahi girişimler nedeni ile beklenenden çok daha erken ve aniden hormon seviyesindeki düşüklüğe bağlı olarak menopoza giriş de olabilir.

Bayanlar hormonlardaki değişikliği ilk olarak gün veya gece sıcak basmaları, geceleri uykusuzluk, enerji düşüklüğü ajitasyon ve libido düşüklüğü seks arzusunda düşme seklinde hissedebilirler.

Ne zamanki menapoz matur hale gelir ki bu bir seneden 5 seneye kadar değişebilir bu az önce belirtiğimiz bulgularda azalma baslar ve bu seferde dış genital bölgedeki değişikler daha belirgin olur ve kişinin kendi güvenini sarsmaya ve ikili ilişkisinde problem yaratmaya kadar gider.

Menapozda estrojen seviyesindeki azalma cinsel isteğin azalmasındaki en büyük faktörü oluşturur.

Bu zaman dilimindeki cinsel sorunların en büyük sebebi;

Hızlı yaşlanma sürecine girildiği için değişen vücut görünümü kişiye cinsel çekiciliğinin kaybolduğu hissini verebilir ( bu dönemde yağ daha çok vücudun orta bölgesinde birikmeye meyillidir ve artması çok daha zor hale gelir ) metabolizma hızındaki azalmaya yönelik değişim ile bayan çok daha kolay kilo alır ve cilt hücre bazında genel suyunu kaybeder ve elastikiyeti azalır.Genel olarak vücutta kırışıklıklar daha belirgin hal alır.

Yine yumurtalıkta hormonlarda meydana gelen azalma veya yok olmadan dolayı geri dönüşümü zor olan gözle görülür değişiklikler oluşur ki bunlarda;

 

  • Genital bölgedeki kanlanma azalması ve kıllanmada azalma
  • Büyük dudaklarda küçülme ve zayıflama
  • Küçük dudak ve klitorisin küçülmesi elastikiyetini kaybetmesi, bu durum ilişki esnasından kadının kendi kişisel güven duygusunu en çok etkileyen durumdur
  • Vajen dokusundaki ph değişikliğine bağlı olarak defans mekanizmasındaki azalma ve buna bağlı olarak çok daha kolay ve sık enfeksiyona yakalanmak
  • Vajen kas yapısını güç kaybetmesi veya azalması ki bu da yine ilişkide vajenin yaşa bağlı olarak sıkılığını tonunu kaybetmesinin en güzel örneğidir.
  • Vajende ıslanma kaybı kuruluk
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Ve en önemli değişiklik de libido yani cinsel istek arzusu kaybıdır ki bu durum kadının kötü bir kısır döngü içine girmesine sebep olabilir..

Total
104
Shares

Bir cevap yazın