672feca90de6a3dd80bbd8c6243f3b37

Astroloji de malefik gezegen olarak aktardığımız iki gezegen Satürn ve Mars bir süredir karşı karşıya geldiler ki bu duruma yine astroloji dilinde karşıtlık diyoruz. Adı üstünde “karşıtlık” iki enerjinin kendi güçlerini birbirleri üzerinde gösterme çabasıdır. Bu güç düellosu iki malefik, yani zararlı enerji arasında olduğunda şimdilerde yaşadığımız belirsizlik ve gerginlikler havada adeta asılı kalıyor.

Mars ve Satürn karşıtlığı 3 Mayıs’ta başladı. 17 Haziran’a kadar da devam edecek ve 19 Mayıs’tan itibaren Merkür’ün rötara geçmesiyle enerji daha da devinimsiz, kontrolsüz bir hal aldı. Mars Satürn karşıtlığı öncelikle ne getirir kısaca bakalım. Bu etkiyi aynı anda gaza ve frene basmak gibi açıklayabiliriz. Yani, araba kullanırken araca hem git, hem de dur demek gibidir. Enerji, yıldız haritanızda hangi alanınıza denk geldiyse o alanlarda bir yandan adım atmak, dönüşüm yapmak isterken, bir taraftan da bir sürü sorunla uğraşmanız ve sonuca ulaşmakta zorlanmak veya mücadele etmek söz konusudur. Ama en önemlisi duygusal ve ruhsal düzeyde gergin, mutsuz olur ve belirsizliklerden bunalırsınız. Merkür’ün duruma müdahil olmasıyla sonuç almakta daha da zorlanma açığa çıktı. Duygusal düzeyde anlaşılmadığınızı düşünmek, değerinizi bilmek isterken hayatı ve koşulları fazlasıyla zorlamak ve bir labirentin içinde kaybolmak gibi, bir türlü yönünüzü bulamadığınızı düşünmek söz konusudur.

Bu tip dönemler sabrımızın sınandığı zamanlardır. Bir yandan mücadele etme arzumuz artarken, öbür tarafta durmaya beklemeye zorlanırız. Yapılacak en doğru adım ise beklemek ve acele etmemektir. Mars’ın aceleci ve taviz vermez enerjisi ile Satürn’ün beklemeye sabretmeye, metanetli olmaya davet eden etkileriyle adeta kendi karşıtlıklarımızla yüzleşiriz. Dönüşmek isterken, aynı yerde patinaj çekmek gibi, tepinerek çabalamamıza rağmen bir türlü ilerleyemeyiz.

Şebnem Ekşib sizler için bu karşıtlığın burçlar üzerindeki etkilerini ayrıntılı olarak yorumladı.

Bir cevap yazın