Tourbillon ve Minute Repeater’ın ayak izlerini takip eden bu yeni model, bir kez daha sınırları zorluyor.

Spot ışıklarını yeniden üzerine çeken Bulgari, arka arkaya üçüncü kez dünya rekorunu kırmanın haklı gururunu yaşıyor: pazardaki gelmiş geçmiş en ince otomatik kurmalı saat Octo Finissimo Automatic. 2014 yılında Tourbillon ve 2016 yılında Minute Repeater versiyonlarını geliştiren Bulgari’nin tanıttığı yeni kreasyon, sadece 5.15 mm’lik toplam inceliği, 40 mm çapı ve otomatik kurmalı mekanizmasının 2.23 mm kalınlığı ile yeni bir rekor kırıyor. İkonik Octo bir kez daha saatçilikte sınırları zorluyor.

Finissimo adı bile bir vaadi ve düşü çağrıştırır. Ultra incelik kendi başına bir saatçilik komplikasyonudur. Yalnızca mevcut unsurları inceltmek veya minyatürleştirmek işin kolayına kaçmak olurdu. Aksine, en miniğine kadar her unsur sıfırdan tasarlanarak bu sıra dışı saatin toplam inceliğine katkıda bulunmalıydı. Sadece mekanik, otomatik kurmalı mekanizmanın parçaları değil kasa ve kadranı oluşturan tüm unsurlar da bu kapsamdaydı. Rahat okunurluğu ve son derece çağdaş kontrastlı efekti garanti etmek için akrep, yelkovan ve saat imlerine siyah PVD uygulandı.

Platin mikro rotorla kurulan mekanizma

Manufacture Bulgari, Octo Finissimo Automatic saate güç vermek üzere Calibre BVL 138 kodlu yeni bir mekanizmayı kendi bünyesinde geliştirdi. Sadece 2.23mm’lik kalınlığıyla halen pazarda bulunan en ince otomatik kurmalı mekanizma unvanını kazanıyor. Küçük bir saniye kolu ise rafine görünüme katkıda bulunuyor. Kesintisiz enerji düzenlemesi için saatte 21.600 vibrasyonla çarpan mekanizma, 60 saatlik güç rezervine sahip. Otomatik kurma işlemi, verimliliğin garantisi platin mikro rotorla sağlanıyor. Saat 30 metreye kadar su geçirmiyor. Bu denli ultra ince bir saat mekanizması geliştirirken karşılaşılan çeşitli kısıtlamalara karşın, elde tamamlanmış Côtes de Genève çizgili ve dairesel dokulu finiş sayesinde saatçilik açısından son derece etkileyici bir saat elde edilirken şık ve sade bir dış görünüm korunabiliyor.

Ultra inceliğin zarafeti, hacim ve şekil ustalığı kadar bu alanda çalışmanın gerektirdiği mütevazı yaklaşımla sağlanabiliyor. Böyle bir incelikle bir felsefe cesur bir şekilde ifade edilirken temele komplike bir yöntemle iniliyor. Güçlü tasarım da bu minimalist yaklaşımı etkileyici bir stille vurguluyor.

 

Saf ve komplike

Octo, Bulgari saat koleksiyonlarının temel direklerinden bir haline gelen bir çağdaş tasarım harikasıdır. Artık bir ikon haline gelen bu kasa, saf ve o denli komplike doğasını güçlü ve cesur bir tasarım aracılığıyla ortaya koyuyor. İtalyan mimari başyapıtlarını referans alan saatin ruhu ve ilham kaynağı tamamıyla markanın Roma köklerine uzanıyor. Hem materyaller, hem şekiller açısından optimal ustalığın göstergesi olan bu sofistike modelde perspektif ve ışık efektleri incelikle kullanılıyor. Yüzeylerinden yansıyan ışıltılar doğal bir biçimde dikkat çekiyor. Belirli malzemelerle çalışmayı seçmek de bir cesaret göstergesidir. Altın ve çelikten sonra bu kez kumlanmış titanyumdan oluşturulan kasa ve kadran, saate son derece çağdaş bir görünüm kazandırıyor. Hafiflik hissi veren titanyumun duyulara hitap eden keyfini uzatan saat, timsah derisi kayışlı ve titanyum bilezik olmak üzere iki versiyonla sunuluyor. Siyah timsah derisi kayış uyumlu titanyum tokayla tamamlanırken esnek halkalarla mükemmel bir şekilde birleştirilen titanyum bilezik güzelliğiyle göz alıyor.

OCTO FINISSIMO TOURBILLON SKELETON DÜNYA REKORUNU AÇIĞA ÇIKARIYOR

Bir işi yapmak için zaman ayırmak, daha incelikle çalışmaya davettir. Estetik ve zarafet arayışını sürdüren Bulgari, dünyanın en ince tourbillon mekanizması Octo Finissimo Tourbillon’un iskelet yapılı yeni yorumuyla bir başarıya daha imza attı.

Octo Finissimo Tourbillon Skeleton gücünü ultra ince, tamamıyla açık çalışılmış bir tourbillon mekanizmadan alıyor. 13 taşlı 253 parça ve sekiz rulman, mekanizmanın toplam kalınlığını azaltmaya hizmet ediyor. Saatte 21.600 vibrasyonla çarpan mekanizma, 62 saatlik güç rezervine sahip. Mükemmel verimlilik ve hassasiyet sağlamak amacıyla kovan yayında kayar bir yay yer alırken, tourbillon kafesinde periferik tahrikli ultra ince bir rulmanlı mekanizma bulunuyor. Bu sıra dışı özel mekanizma, üç rulmanın tuttuğu bir kovanı barındırıyor; bu yenilikçi özellik kovan yayının yüksekliğini ikiye katlamaya hizmet ediyor ve böylece güç rezervini % 80 artırıyor. Böyle ince bir tourbillon modeli için etkileyici bir başarı.

Böyle bir mekanizmayı hak ettiği şekilde vurgulamak için bu yeni Octo modelinin kasası platinden üretildi. Filozof Emmanuel Kant’ın ünlü sözündeki gibi: “Görünüş sanat ve incelik gerektirir: hakikat, sükunet ve sadelik”. Yeni Octo Finissimo Tourbillon Skeleton saati görse çok mutlu olurdu.

OCTO TOURBILLON SAPPHIRE ŞEFFAF VE KOMPLEKS

Şeffaflık çağında yaşıyoruz. Bulgari de bilgi ve aydınlanma felsefesinden hareketle yeni bir boyut arayışıyla Octo Tourbillon Sapphire saati, denge ve estetiğin mükemmel simgesi olarak yarattı.

Bu olağanüstü kreasyon, sekizgenin klasik saflığına yeni bir yorum getiriyor. Kültürel ve manevi bir sembolizm taşıyan sekiz kenarlı geometrik şekil, Antik çağlardan bu yana ve özellikle Rönesans döneminde mükemmeliyet simgesi olarak değerlendirilmiştir. Octo temalı çeşitli klasik varyasyonların ardından 2017 yılında modern ve kentli orantılarıyla farklılaşan yeni bir kasa doğdu.

Octo Roma serisiyle lanse edilen yeni kasa, Maxentius Bazilikası’nı süsleyen motiflerden alınan ilhamla geliştirildi. 130 yılı aşkın bir zamandır becerileriyle kayranlık uyandıran mücevher markası Bulgari’nin Roma kökleri gizlenemez. Her zamanki gibi Bulgari söz konusu olduğunda biçim ve öz birbirinden ayrılamaz. Şekilleri modellemek ve tasarımda ideal dengeyi bulmak için sarf edilen çaba, aynı zamanda eşdeğer işlevleri sağlamak için de gösterilir. Benzer bir biçimde, verimlilik sadece gurur duyulacak bir performanstan ibaret değildir. Aslında her şeyde önce denge ve estetik esastır.

Bu olağanüstü saatin klasik saflığı şimdi yeni bir saatçilik vizyonunun ifadesine adanıyor; ışığın içeri dolmasına izin verilerek mekanizma modern bir estetik ve yenilikçi bir yaklaşımla açığa çıkarılıyor.

Orijinal ve muhteşem bir mimari

Bu olağanüstü saat, 44 mm çaplı Diamond Like Carbon (D.L.C.) uygulanmış titanyum kasası, şeffaf kasa arkası ve kadranıyla meraklılarına içeride neler olduğunu tamamıyla gösteriyor. Mekanik, manuel kurmalı Caliber BVL 206 flying tourbillon mekanizma saatin ortasında yer alıyor. Siyah DLC kaplamalı 11 köprü, tamamıyla orijinal bir özellik olarak saat imleri olarak hizmet ediyor. Köprülerin üzerinde karbon nanotüp parçacıklarla dolu tek bir kompozit malzeme olan ve metale benzer sertliğe sahip ITR2 ile gündüz aldığı tüm ışığı gece yayan, yüksek teknolojili parlayan bir malzeme olan SLN kullanılarak üretilen yeşil çubuklar yer alıyor. Mekanizmayı yerinde tutan ve taşıyan bu köprüler, aynı zamanda saat ve dakika okumayı sağlayan işlevsel unsurlar olarak hareket ediyor ve saatin özgün kişiliğine dekoratif katkıda bulunuyorlar. Octo Tourbillon Sapphire ayrıca saat kurma işlemiyle ilgili zeki bir özelliğe de sahip; kurma tepesine basıldığında saat 3 konumundaki minik bir aparatta beliren kırmızı nokta saatin kurma tepesini çevirerek kurulabileceğini gösteriyor. İşlem tamamlandığında kurma tepesine tekrar basılmasıyla kırmızı nokta kayboluyor ve saat kurma mekanizması sabitleniyor.

Bu konuda fazla teknik bilgiye sahip olmayan meraklılar içinse bu model saatçilikte mükemmeliyetin sofistike bir ifadesi oluyor. Tourbilllon sisteminin düzenli ve büyüleyici çalışmasını izleyen kişinin gözü önünde mekanizma adeta canlanıyor. Saat, cüretkar ve parlayan dekoruyla da çağdaş tasarımın özellikle büyüleyici bir örneği haline geliyor. En son trend yoğun İtalyan siyahına bürünmüş saat, aynı renkte timsah derisinden katlama klipsli tokalı bir kayışla tamamlanıyor. Klasik kayış görünümünün altındaki kauçuk astar, bilekte mükemmel konfor sağlıyor.

Bulgari, Octo Tourbillon Sapphire ile saatçilikte mükemmelliğe kendi tanımını katmaya devam ediyor. Mükemmel şeffaflıkla anlam bulan bir tanım bu.

 

 

Total
0
Shares

Bir cevap yazın