Her yüz tipi için uygun olan omuz hizasında biten saç kesimini denemeniz için beş sebep sunuyoruz size.

Ünlülerinde de vazgeçilmez modellerinden olan omuz hizasındaki saç kesimlerinin en güzel örnekleri karşınızda;

Omuz hizasında biten saç kesim birçok kadın tarafından en çok tercih edilen modeller arasında. Üstelik upuzun saçlarınızı kestirdikten sonra psikolojisi bozulan kadınları da pişman etmiyor.

Ayrıca “omuzda biten model” Pinterest’te en çok aranan saç kesimlerden biri.

omuz hizasında saç kesimleri

Saç Stilisti Steven DeCarlo, “Yeni moda ise cool kız tavrı yaratan ölçülü bir açı için ön tarafları biraz uzun bırakmak” diyor. Arkadaki saçlar ensede kısa kalırken, ön tarfatakiler köprücük kemiğine doğru uzamalı. Böylece bir çeşit optik illüzyon yaratabilirsiniz.

Eğer uzun boyluysanız ya da boynunuz uzunsa orantı sağlamak için saçı biraz daha aşağıda bitirebilirsiniz. Ya da Emma Stone gibi saçınızı köprücük kemiğinin hemen üstünde kestirin ve vücudunuzu uzun gösterecek bir efekt yaratın.

omuz hizasında biten saç kesimleri

Saç stilistleri, lob kesimin müthiş bir uzunluk olduğu konusunda hem fikir. İnce telli ve düz saçların hacmini ve kalınlığını iyi bir şekilde koruyor.

Bob kesimde olduğu gibi kıvırcık saçların kabarmasına imkan vermeyecek kadar da uzun bir boy. Üstelik bu modelin mükemmel görünmesi için föne ihtiyacnız yok. Pürüzsüz ve dağınık hali de eşit derecede güzel.

omuz hizasında biten saç kesimleri 2

Kesimin renk adına tek ihtiyacı, stratejik bir şekilde renklendirilmiş birkaç tutam. Saç Boyama Uzmanı Angela Haight, “Ombre kelimesinden nefret ederim fakat bu teknikle harika uyum sağlıyor. Öndeki saçların uçları en parlak ve dikkat çeken kısım olmalı” diyor.

Siz de kuaförünüzden saçınızın sadece yanlarını ve önlerini ( alt katmanları geçin; koyu kalmaları derinlik katarak saç gür gösterir) boyamasını, köprücük kemiğine değen tutamları saçın kalan kısmına göre dha aydınlık bırakmasını rica edin. Evde uygulayabileceğiniz Ganrier %100 Ultra Blond Renk Açıcı Sprey gibi bir aydınlatma kitini kullanarak da aynı efekti yaratabilirsiniz. Kumralsanız karamel, sarışınsanız donuk altın sarısı, kızılsanız ya da saçlarınız kestane rengiyse bakır tonlarında renklendirin.

aynı hizada biten saç kesimi

 

Tüm kesimler uçlardaki yıpranmış saçların gitmesini sağlar. Fakat orta boy saç, öndeki yıpranmış saçların kesimden sonra da arkalara göre daha uzun ve en az onlar kadar sağlıklı kalmasını sağlıyor. Saç uzadıkça, yüzünüzün etrafındaki saçlar, kafanızın kalanına göre ince ve tutam tutam görünür. Öndeki saç tutamları yıpranmaya eğilimlidir. Sürekli dokunduğun için yıpranır, çantanızın sapıyla omzunuzun arasına takılır ve tokayla sıkıca toplamanız sonucu zarar görürler. Omuz hizasında saç kesiminde ön ve arkadaki saçlar arasındaki uzunlukta sert bir kontrast olmaz. Cılız, ince saçalr dahi kalın ve sağlıklı görünür. Sihir gibi!

Derleyen: Sude Orhan

Total
8
Shares

Bir cevap yazın