Bir parfümü ilk kokladığınızda çok beğendiğiniz; saatler sonrasında ise hoşlanmadığınız bir kokuya dönüştüğü hiç oldu mu? Peki ya satın aldıktan sonra kalıcılığının ne kadar zayıf olduğunu farkettiğiniz? Ya da parfümün silajı ne demek?

Aslında parfümlerin hepsinin üzerinde yazan belirli terimlerle kokunun yoğunluğundan kalıcılığına; pek çok etmeni önceden kestirebilmeniz mümkün.

EDP ve EDT Arasındaki Fark Nedir? +

Hepimiz bu ayrıma düşüyoruz. Genelde EDT yanı Eau De Toilette parfümler daha uygun fiyatlı olduğu için EDT'ler daha avantajlı gibi gelse de sonuç hüsran olabiliyor kalıcılık konusunda.

EDT, en hafif formdaki parfüme verilen isim anlamına geliyor.
%1-6 oranında aromatik madde içerir. alkol dereceleri 60-80 derece arasında değişir.

Bu da düşük yoğunluk ve kalıcılık olarak zayıflık demek.

EDP yani Eau De Parfum ise %7 - % 15 arasinda konsantre parfum icerir.

Cologne yani kolonya ibaresi varsa; bu oran %1 in altında demektir.

Tabii ki tüm bunlar parfümün notalarına ve sizin istediğiniz yoğunluğa göre değişen etmenler. Bu detayları mutlaka göz önüne alın.

parfüm silajı fark edilirliği belirler
Parfüm silajı ne demek? +

"Sillage" olarak da geçen, silaj ne demek? Ya da silajı en yüksek parfümler hangileri?

Silaj, cilde giyildiğinde bir parfümün yarattığı aurayı veya izi ifade eder. Fransızca 'wake" kelimesinden gelir ve kokunun kullanıcının etrafına nasıl yayıldığı olarak tanımlanabilir. Kısaca kokunun "fark edilirliğidir".

Mesela Tom Ford Black Orchid, Narciso Rodriguez For Her, Thierry Mugler Alien, Chloe Signature, Christian Dior Hypnotic Poison gibi kokular yüksek silajları ve kendilerine has fark edilirlikleriyle kült konuma ulaştılar. Ama bu demek değildir ki beğenmek zorundasınız veya cildinize çok yakışacak...

FL Oz Nedir? Kalıcılıkla bir ilgisi var mı? +

Açılımı "fluid ounce" olan Fl Oz, ABD'de kullanılan sıvı ölçü birimidir. Parfümün boyutunun bazı formüllerde kalıcılığı etkilediği konuşuluyor.

Diyelim ki elimizde şu şekilde iki seçenek var: 3.4 Ons Eau de Parfüm Sprey ve 3.3 Ons Eau de Toilette Sprey

Burada yoğunluk miktarını veya koku yağların konsantrasyonunu görebiliyorsunuz. EDP'nin daha yoğun olduğunu bir kez daha anlamanın başka bir yolu.

Ayrıca en azından bu noktada 200 ml yerine daha küçük boyutlar seçmenizin kokunun uzun süre kalıp bozulmasını önleyeceğini söyleyebiliriz.

reformüle edilmiş parfümler burnunuza farklı gelebilir
Reformüle edilmiş parfüm ne demek? +

Tasarımcı parfümlerinde bu sıklıkla başa gelir: ünlü bir parfümün yeniden formüle edilmesi. Hiç yıllar önce aşık olup kullandığınız kokuya yıllar sonra bir kez daha şans verdiğinizde artık beğenmediğiniz oldu mu? Nedeni muhtemelen zevkinizin değişmesi değil reformüle edilmesi. Genelde markalar, parfüm camiasında yaşanan yoğun rekabet nedeniyle maliyet azaltmak için kullanılan hammaddelerin kalitesini düşürmeyi tercih ediyor. Yani kokunun piyasaya ilk sürülen versiyonuyla sonrakiler arasında esans farkı olabiliyor. Ancak koku hafızası olan kişiler bunu farkedebilir. Sevdiğiniz bir parfümü almadan önce internetten reformüle edilip edilmediğini kontrol edin.

Batch Code ne demek? +

Batch code, ürünün orijinallik ve yaşını öğrenebileceğiniz koddur. Şişenin altındaki bu kod ile ürünün üretim ve son tüketim tarihini ve tabii ki orjinalliğini internetteki çeşitli sitelerden kontrol edebilirsiniz.