İşte birçok kadının ortak sorunu olan selülit hakkında yanlış bilinenler:

SELÜLİT HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR ggf

1- Selülit, yağ birikmesi ile oluşur.

Hayır. Derinin altında bulunan normal yağ tabakası, selülit oluşumunun birincil nedenidir; ama tek neden bu değildir. Portakal kabuğu görüntüsü, yağ takabasının lifleri ve bağ dokusunu sıkıştırması sonucunda oluşur. Sonuç olarak, selülitin tek nedeni yağlar değildir.

2- Kilo alınınca oluşur.

Buradan şu şehir efsanesine varıyoruz: Sadece şişman kadınlarda selülit oluşur. Ama gerçekler öyle söylemiyor. Derinin altındaki yağlar selülitin nedenleri arasında olabilir; ama bu durum yağ miktarının azlığı ya da fazlalığı ile ilgili değil. Yani, zayıf kadınlarda da selülit gayet oluşabilir. Kilo vermek görünümde düzelme sağlasa da garantili bir yol değildir.

3- Zayıf insanlarda oluşmaz.

Zayıf kadınlarda da selülit oluşabilir; çünkü hepimizde yağ dokusu bulunuyor.

4- Egzersizle yok edilebilir.

Zayıflayınca selülitlerin kendiliğinden yok olacağı teorisi pek de doğru değil. Egzersiz sayesinde kilo verebilirsin; hatta bu durum selülitlerini de azaltabilir; ama garanti bir yol olduğu söylenemez.

SELÜLİT HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR nb

5- Toksinler selülit yapar.

Birçok pazarlama stratejisinin sonucu olarak, vücuttaki toksinlerden arınmanın selüliti gidereceği öne sürülüyor. Ancak bu teoriyi kanıtlayacak bilimsel bir veri mevcut değil. Toksinlerden arınmak elbette faydalı; ama selülit konusunda işe yaradığı söylenemez.

6- Önlenmesi imkansızdır.

Selülit oluşumunda genetik faktörler en büyük rol sahibi. Ancak tek rol sahibinin genetik olmadığı da ortada. Sağlıklı beslenme, egzersiz yapmak ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıkların bırakılması, selülit oluşumunu başından engelleyebilir.

7- Yağ aldırma ile yok edilebilir.

Yağlardan kurtulmak için liposuction kolay bir yol gibi görülebilir; ancak liposuction ile selülitlerden kurtulmak imkansız. Hatta, görünümün daha da kötüleşmesine yol açabilir.

8- Kremlerle giderilebilir.

Piyasada selülit giderici birçok krem ve losyon bulunuyor. Bu ürünlerin birçoğu, selülitleri cildi yumuşatarak gizliyor ve adeta illüzyon yaratıyor.

 

 

 

Total
2
Shares

Bir cevap yazın