14-21-back

Vücudumuz da tıpkı yüzümüz gibi küçük beyaz noktalardan, ağır sivilcelere kadar çeşitli tepkimelerde bulunabilir.

Dr. Tam; “Sırt ve göğüs bölgesinde meydana gelen akneler hormonal sebeplerin yanı sıra, terleme, sıcaklığın artması ve kıl folikülleri ile yağ bezelerinin iltihaplanmasından kaynaklanan follikülitten de kayanklanabilmektedir. Fakat bu sorunun bir diğer kaynağı stres de olabilir.

Dr. Tam şu öneride bulunuyor; “Cildin düzenli olarak soyulması, yağ üretiminin asgari düzeyde tutulması ve bakterilerin öldürülmesi gerekmektedir.” Spor yaparken aşırı dar giysilerin giyilmesi de gözeneklerin kir, yağ, ter ve bakteriler ile dolmasına yol açabilir.

Dr. Hurley; “Bu kombinasyon ciltteki enflamasyonu ve bakterileri azaltmaya yarayacaktır.” diyor. Topikal ve oral ilaç kullanımından meydana gelen bu tedavi; cildin yenilenme döngüsünü kontrol ederek, daha temiz bir cilt oluşumunu destekleyecektir. Ayrıca sivilce sorunu yaşanan bölgelere kırmızı ya da mavi ışık tedavileri ya da hafif dozlu kimyasal peeling uygulamaları da yapılabilmektedir.

Sırt ve göğüs bölgesinde meydana gelen aknenin zor kontrol altına alınmasının nedeni cildin tedaviye daha geç yanıt verir yapıda olmasındandır.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın