Floransa’da Pitti Immagine Uomo 96 kapsamında düzenlenen bir basın toplantısında, The Woolmark Company’nin Amerika Kupası takımı Luna Rossa Prada Pirelli’nin resmi teknik ortağı olduğu ilân edildi. The Woolmark Company, tüm Luna Rossa yelken takımı sporcularının antrenmanlarda, yelken ve offshore etkinliklerinde giyecekleri yün bakımından zengin teknik giysileri yaratmak için gereken araştırma ve geliştirme çalışmalarını yapacak ve Luna Rossa Prada Pirelli Takımına destek olacaktır.

Bu yeni ortaklık, dünyanın orijinal performans elyafı Merinos yünü ile spor dünyası arasındaki güçlü bağa ve ilişkiye işaret etmektedir. Bu yıl 36ncısı düzenlenen Amerika Kupası, spor tarihinin en eski kupa yarışıdır ve bu yarışa dünyanın teknolojik açıdan en çok gelişmiş yelkenlileri katılmaktadır.

The Woolmark Company, inovasyona destek olma ve öncülük etme taahhüdünü, yat yarışları, olaylar ve etkinlikler boyunca Luna Rossa Prada Pirelli takımı ve mürettebatına destek olmak gayesiyle Merinos yünü bakımından zengin bir üniforma geliştirme çalışmasıyla somutlaştıracak. Woolmark-sertifikalı Luna Rossa takımı ve mürettebatı üniforması şu parçalardan oluşacak: su geçirmez ceket, softshell ceket, polo gömlek, T-shirt, wet (yağmurluk) ceket, mont, dalış giysisi ve base-layer (set içlik).

“Luna Russa Prada Pirelli takımı ile The Woolmark Company arasında kurulan ortaklık, hem yeni malzemeler araştırma ve sosyal sorumluluk hedeflerinin hem de inovasyon ve teknolojinin ilham verdiği bir ortak felsefenin paylaşılması esasına dayanmaktadır,” diyor Prada Grubu Pazarlama ve İletişim Bölümü Başkanı Lorenzo Bertelli. “The Woolmark Company’nin teknik ortak olmasının takıma daha da fazla prestij kazandıracağına eminim.”

Takım Direktörü Max Sirena: “Fiziksel faaliyetlerimiz giyim malzemeleri bakımından son derece zorlu ve talepkâr: giydiğimiz giysilerin mümkün olduğu kadar izotermik, esnek, nefes alabilen ve suya dirençli malzemeler olması gerekiyor. Merinos yününün tüm bu istekleri karşıladığını kendi cildimde denemiş ve keşfetmiş bulunuyorum.  Merinos yünü gerçekten bir performans elyafı ve üstelik, sentetik elyafların aksine, kesinlikle sürdürülebilir ve biyolojik ortamda bozunabilir bir malzeme. Yeni üniformalarımızın hem vücudumuz hem de ruhumuzla kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan muhteşem ve harika bir sürpriz olduğunu söylemeliyim.” dedi. Dünyanın en eski elyafı olan yün, %100 doğal, yenilenebilen ve biyolojik ortamda çözünebilen bir malzemedir ve bu gezegende en çok kullanılan ve geri dönüştürülen bir giysi elyafıdır. Sentetik elyaflardan yapılmış üniformalardan farklı olarak, Luna Rossa Prada Pirelli takımının giydiği üniformalarda yünün  kullanılması çevresel etkisi azaltılmış bir doğal çözüm sunmaktadır ve en iyi bu teknik ortaklık vasıtasıyla test edilecek ve denenecektir.

“Amerika Kupası, daima en iyilerin en iyilerini – en iyi yelkenlilerden en iyi mürettebata ve şimdi de en iyi life kadar – sembolize etmektedir”, diyor The Woolmark Company Genel Müdürü Stuart McCullough. “Yün ilk kez bu kadar büyük ölçekte denizlere açılacak ve bizim – Avustralya’nın 60.000 yün üreticisiyle birlikte – Avustralya yününün bu kadar yaratıcı ve yenilikçi bir biçimde kullanılmasını görmemize olanak sağlayacak.” 2020 yılında, Amerika Kupası Dünya Serisinin ilk yat yarışı Cagliari, İtalya’da gerçekleştirilecek. Ek Dünya Serisi etkinlikleri ise dünyanın değişik yerlerinde yapıldıktan sonra Auckland, Yeni Zelanda’da son bulacak ve ardından, 2021 yılı başında, Prada Kupası, Mart 2021’de yapılması programlanan ve Prada’nın sunduğu 36. Amerika Kupasında yarışacak olan Challenger’ı seçecek