Seçtiğiniz ürünler konusunda son derece titizsiniz, makyajınızı çıkarmadan asla uyumuyorsunuz, cilt bakımınızı ise her gün düzenli olarak yapıyorsunuz. Ancak tüm bu özeninize rağmen cildiniz yine de solgun, sivilceli ve kuru...

Nedenini hemen söyleyelim; kültürel stres!

Peki, uzmanlar konu hakkında neler söylüyorlar?

İşte bunun hakkında merak edilenler ve cevapları…

 

TÜM O BAKIMA RAĞMEN CİLDİNİZ YİNE DE KURU ÇÜNKÜ... 4

Stres bilimsel açıdan vücudumuzda ne gibi değişikliklere neden oluyor?
DERMATOLOG DR. RANELLA HIRSCH: “Vücut stres altındayken adrenalin, kortizol ve steroid hormonu üretiyor. Normal koşullar altında hayatta kalmanızı ve yola devam etmenizi sağlayan bu hormonlar aşırı seviyede oldukları zaman, vücudu çok yoruyorlar. Dolayısıyla aşırı stres aşırı yorgunluğa neden oluyor diyebiliriz.”

 

Modern İnsanın yaşadığı bu durumun belli bir tanımı ya da ismi var mı?
PROFESÖR DR. HOWARD MURAD: “Bu durumun literatürdeki ismi kültürel stres. İş hayatınızda, trafikte, sosyal medyada, yaşadığınız şehrin kaosunda damla, damla, damla günlük hayatımıza giren bu stres, kısa sürede büyük bir sel etkisi yaratmasa da, uzun vadede vücudunuzu ve ruhunuzu bitkin düşürecek bir yoğunluğa ulaşabiliyor.”
Stres yüzünden cilt kurur mu?
DERMATOLOG DR. AMY WECHSLER: “Evet, kurur çünkü stres, transepidermal su kaybına neden oluyor ve cilt kuruyor, inceliyor ve zarar görmeye çok açık oluyor. Aynı zamanda stres altındaki cilt daha çok sebum üretiyor, bu da sivilcelenmeye yol açıyor. Ancak ne yazık ki hayatın cilvesi; sebum üretimindeki yağ, cildimizi nemlendiren normal yağdan farklı, dolayısıyla hem kuruluğu hem de aknelenmeyi aynı anda yaşayabiliyorsunuz. Çözümü ise basit; yüzünüzü yüzde iki salisilik asit içeren bir temizleyiciyle yıkayın ve çok yoğun bir nemlendirici kullanmayın. Hyalüronik asit ya da gliserin içeren bir gece kremi ise kuruluğa iyi gelecektir.”

Bir cevap yazın