Urban Spirit – HipHop’un Dansçı Kadınları ilk olarak geçtiğimiz sene Istanbul, Ankara, Izmir ve Gaziantep’de,  dansta cinsel ayrımcılığı vurgulamak, dansla birlikte kız çocukları ve kadınlara kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir platform yaratmak amacıyla ortaya çıkmış bir projedir. Proje kapsamında bir araya gelen geleceğin kadınları, başarılı ve tecrübeli kadın dans eğitmenleri ile çalışmalar gerçekleştirerek yaratıcılıklarını özgürce ortaya çıkarma imkanı buluyorlar. Eğitmenler dans atölyelerinin yanı sıra sokak dansları türlerini kullanarak, dans terapisinin temellerini oluşturan hareket ile mekan bütünlüğü, beden ve zihin  bağlantısı gibi yaratıcı  hareket çalışmaları yapıyorlar. 

Projenin yaratıcısı olan Duygu Etikan (İstanbul Street Dans Karnavalı kurucusu) ve hiphop dans alanında dünyanın farklı birçok ülkesinde başarıya imza atmış, performanslar sergilemiştir.

Bu sene, Urban Spirit – HipHop Kadınları  15-16 Subat, 2020 tarihlerinde Zorlu PSM Sky Lounge’da street dans severlerle buluşuyor. 

Türk ve yabancı sekiz  kadın dansçı; Aydan Uysal, Cynthia Tobledo ( Isveç ), Duygu Etikan, Gülay Tezcan, Hürrem Ç.,  Katerina T. ( Rusya ), Kloe Dean ( Ingiltere ), Queensy ( Fransa ), Selen Gürmen ilk kez bu projede dans atölyeleri düzenlemek ve performans sergilemek için bir araya geliyor.

Etkinlik dört farklı düet street dans atölyesi, freestyle dans yarışmasının ardından, 16 Subat akşamı yine Zorlu Psm Sky Lounge sahnesinde, Türk ve yabancı en başarılı kadın koreograflarından bazıların performansları ile seyirciyle buluşacak.

Bu proje British Council #kültürdekadıngücü programı, Institut Français de Turquie ve Isvec Istanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenmektedir. 

Total
0
Shares