Ülkemizde her 10 kadından 1′inde bulunan bu cinsel problem neden kaynaklanıyor?

Vajinismus problemi vajinanın alt kısmında yer alan kasların cinsel ilişki sırasında kişinin kendi kontrolü dışında kasılması sonucunda ilişkiye girememesi veya çok zor ve ağrılı gerçekleşen cinsel problemdir.

Türkiye’de yapılan en kapsamlı çalışmaya göre, her 10 kadının birinde bu tür bir cinsel problem bulunuyor. Bu oran batılı ülkelerin oldukça üstünde. Yani, ülkemizdeki her 10 kadından birisi eşiyle ya hiçbir şekilde seks yapamıyor ya da cinsel ilişkide büyük acılar çekiyor. Sonuç olarak vajinismus ülkemizin en büyük ve en gizli cinsel problemi diyebiliriz.

0f9425ef6d3c9dc084f5f6869432b9a4

Vajinismus hastalarının çoğu hiçbir şekilde ilişkiye giremediklerinden ötürü evlenmelerine rağmen hala bakireler. Kendi istatistiklerimize göre bu oran %90’larda. Tedaviye başvuran çiftlerde doktora başvurmak için beklenilen süreler de oldukça farklı. Evlenmeden önce cinsel ilişkiyi deneyen ve başarısız olanlardan 35 yıllık evli olanlara kadar geniş bir yelpaze var.

En büyük doktora başvurma sebebi ise özellikle ileri yaşlarda veya uzun süreli evlilerde vajinismus tedavisi ile sorunu yenerek bir an önce çocuk sahibi olmak. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) vajinismus tarifini; kadının kendi arzusuna rağmen, vajina içine ilişki sırasında penis, ilişki haricinde de parmak, fitil, tampon gibi yabancı bir cismi alamaması şeklinde güncelledi.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın