DSC01063

M.C. : Bize ve okuyuculara biraz PSYCHOTHER’den bahseder misiniz?

Kurucumuz Mirza Tazegül Akyaka  Eğitim ve Danışmanlık adı altında PSYCHOTHER markasıyla ve Pisikonet.com alan adıyla bir kuruluş yaparak halkın psikolojiyle daha yakından buluşmasını sağlamayı amaçlamıştır. 2015 yılında çok kısa sürede kurulan merkezimiz çok kısa bir zaman diliminde büyük bir kitleye ulaştı. Çocuk-Ergen-Yetişkin Terapileri , Aile ve Çift Terapileri Cinsel Terapiler ,Yeme Bozuklukları ve Tedavileri başlıca uzmanlık alanlarımız olarak sıralanabilir. Ayrıca yüz yüze terapinin yanı sıra tüm Türkiye’de, Avrupa ve dünyanın her neresinde yaşarsa yaşasın Türkler’e  web üzerinden online skype yardımıyla terapi verilecektir. Özellikle bu terapi türü yeni nesil bir terapi türüdür.

M.C: Psikoterapi nasıl iyileştirir?

Öncelikle psikoterapi terapist ve danışanın oluşturduğu bir sohbet ortamı değildir. Danışanı tanıyarak, hayata karşı, kendisine karşı, ailesine karşı, yaşadığı olaylara karşı bakış açılarını anlamaya çalışır. Yaşadığı problemleri anlayıp bunlarla baş etme yöntemlerini geliştirmeye yardımcı olur. Ona sıkıntı veren düşünceleri fark etmesine yardımcı olur.

Psikoterapinin iyileştirici bir yanı olabilmesi için; iki tarafında bu işe gereken zamanı, isteği, çabayı göstermesi gerekir. Psikoterapiden fayda sağlamak uzun soluklu bir iş olabilir. Bu nedenle terapilere düzenli devam etmek, terapistin verdiği ödevleri yapmaya çalışmak terapinin faydasını arttıracaktır.

M.C. : Kimler sizi tercih ediyor, en çok hangi vakalarla karşılaşıyorsunuz?

Her kitleden insan çeşitli ruhsal sorunlarla baş etmeye çalışırken artık gücünün yetmediğini fark ettiği anda bir yardım eli olarak ulaşıyor bizlere. Özellikle; çocuk ve ergenlerde davranış problemleri, dikkkat eksikliği ve hiperaktivite, sınav kaygısı, obsesif kompulsif bozukluk, obezite sorunu olanlar, sigara-madde-alkol bağımlıları, internet bağımlılığı vakalarıyla şu sıralar çok karşılaşıyoruz. Depresyon, anksiyete, öfke kontrol problemi, fobiler ve cinsel problemler de şu sıra en çok rastladığımız bozukluklar diyebiliriz.

M.C. : Ekibiniz ve siz… Kendinizi nasıl motive ediyorsunuz işinizin çokça zor tarafları var  .’Her psikoloğun bir terapisti var ‘ cümlesi ne kadar doğru?

Tabi ki var , zor yanları yok diyemem … Büyük bir sorumluluk alıyorsunuz ve gelen danışanların çoğu sizi artık son çare olarak görebiliyor kapıdan içeri girdikleri zaman.Çeşitli terapi eğitimleri süpervizyonları alıyoruz ve seanslarımızı bu tekniklere göre yapılandırmaya çalışıyoruz ama her danışanın ayrı bir tedavi planı var ayrı bir çizgisi ve gidişatı var. Terapistle danışan arasındaki teröpatik ilişki çok önemli. Dengeyi sağlamak ve onu bozmamak çok önemli… Zor tarafları var elbet ama gelen kişilerin her seansta bir öncekine oranla nasıl bir değişim yaşadığını görünce bütün stres sıkıntı yorgunluk gidiyor haliyle… Dediğim gibi motivasyonumuz danışanlarımız… Onlara iyi geldiğimiz, emeklerimizin karşılığını gördüğümüz zaman zaten işimize olan bağlılığımız pekişiyor tüm yorgunluk, stres uçup gidiyor.

 

M.C. : Hizmetleriniz ve uzmanlık alanlarınızdan bahseder misiniz?

Psychother ailesi olarak bizler çocuk ve ergenlerde Kaygı bozukluğu, Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu, Alt Islatma, Tırnak Yeme, Kardeş Kıskançlığı,2 yaş Sendromu, Çocuklarda Televizyon ve İnternet Bağımlılığı, Sınav Kaygısı, OKB, Depresyon, Öğrenme Güçlüğü, Yeme Bozuklukları üzerine çalışıyoruz. Aynı zamanda çocuklarda faydasını gördüğümüz oyun terapisi hizmeti de sunmaktayız. Yetişkinlerde her türlü Kişilik Bozuklukları, Depresyon, Bipolar Bozukluk, Anksiyete Bozuklukları, Fobiler, Sosyal Fobi, Öfke Kontrol Problemleri, Yeme Bozuklukları, OKB başlıca çalışma alanlarımız. Ayrıca evlilik problemleri, çift ilişkileri, cinsel sorunlar, boşanma, kayıplar, evlat edinme, aile içi şiddet ve istismar, boşanma üzerine de danışmanlık yapmaktayız. Aynı zamanda gerekli durumlarda çeşitli psikolojik testler de uygulamaktayız.

M.C. : ‘Yeni Nesil Web Terapi’den nedir peki?

Yüz yüze terapinin yanı sıra tüm Türkiye’de, Avrupa ve dünyanın her neresinde yaşarsa yaşasın danışanlarımıza hizmet vermek üzerine yapılanmış bir çalışmadır. Bazen kişilerin ofisimize gelecek kadar vakti olamayabiliyor ya da kendisi ve rahatsızlığı ile alakalı bir durum sonucu seans odasını reddedebiliyor evden çıkacak durumda olamayabiliyor.Ya da danışanlar küçük bir yerde yaşayıp çevrede kendilerine uygun bir terapist bulamadıklarından yakınabiliyorlar.Hem merkezimize uzak yerde yaşayıp gelme imkanı olmayanlar hem de çeşitli nedenlerle terapi merkezinde bulunmak istemeyen danışanlarımıza uygun bir terapi yöntemidir web terapi.

M.C. : Online ve teleterapi yüz yüze terapiler kadar faydalı mı sizce?

Ağır psikiyatrik rahatsızlıklar ve kriz durumlarında (intihar düşünceleri) yüz yüze terapiyi tercih ederiz. Ancak bu gibi durumlar dışında kişiler internet aracılığı ile ulaştıkları terapilerden de son derece fayda görebilmektedirler. Özellikle sık sık yurt dışına çıkıp terapiye zamanım yok bahanesi bulanlar, yaşadığı yerde uygun bir terapist bulamayanlar için zaman problemi ulaşım problemi yaşayanlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

M.C. : Nasıl işliyor web terapi süreci? Gizlilik ve güven ortamını nasıl yaratıyorsunuz?

Danışanlarımızın İnternet sayfamızda www.pisikonet.com üzerinden sayfamıza üye olmaları gerekir. Üye olduktan sonra web terapi seçeneğini seçip işlemlerini tamamlayıp kendilerine verilen saatte seanslarına bilgisayarları başından başlayabilirler. Seans esnasında terapistin de danışanın da yanında kimse bulunmamalıdır. Etiklere göre danışan ve terapist arasında son derece güvenilir bir iletişim vardır ve her psikoloğun bildiği ve uyulması beklendiği etik kurallar mevcuttur.  Web terapi için sitemize giren kişiler sitemizde üyelik sözleşmesi kısmını görebilirler.  Bu sözleşmede ; gizlilik, haklarımız, sürecin nasıl devam ettiği gibi birçok konu yer almaktadır. Kişiler terapiye başlamadan önce bu sözleşmeyi okuyarak detaylı bilgi edinebilirler. Diğer bir taraftan kurum olarak bize başvuran kişilerin vermiş olduğu bilgilerin ne kadar değerli olduğunun bilincindeyiz. Dolayısıyla en ufak bir yanlış paylaşım onların güvenini sarsabilir. Buda terapinin gidişatını etkileyebilir.

M.C. : Bitirmeden önce okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Hem geçmişten getirdiğimiz hem de günlük hayatımızda bizi etkileyen birçok olay sonucu kişide birtakım ruhsal sıkıntılar belirmeye başlar. Özellikle ülkemizde çoğu kişi bu problemlerin üzerini örtmeye çalışır. Üzeri örtülen problemler birikerek kişinin bahşedemeyeceği hale dönüşebilir. Şu unutulmamalıdır ki ruhunuz da en az bedeniniz kadar değerlidir. Vücudunuzda en ufak bir problem olduğun da nasıl ki bu sizi rahatsız ediyor ve doktora başvuruyorsanız; psikolojik problemlerin de üzerini örtmek yerine erkenden bir uzmana başvurmanızı öneririz. Psychother ailesi olarak uzman kadromuzla sizlere en doğru şekilde yarar sağlamayı amaçlamaktayız.

 

Total
48
Shares

Bir cevap yazın