DUGUN

İtalya’da Aşıklar Çeşmesi’nin önünde evlenmeyi kim istemez ya da Paris’te Eyfel Kulesi’nin altında? Peki, bunun için gerekli prosedürleri biliyor musunuz?

on yıllarda herkesin birbiriyle şıklıkta yarıştığı göz kamaştırıcı otel ya da faytonla gelinen ve göl kenarında yalın ayak kutlanan kır düğünleri yerine egzotik destinasyonlarda evlenmek, çiftler arasında giderek yükselen bir trend haline geldi. Bunun en büyük sebeplerinden biri hem daha ekonomik olması hem de sizlere herkesten farklı bir hikaye sunması. Eğer sizin de hayalinizde yurtdışında evlenmek varsa, işte size bu konuda yapılması gerekenler!
Öncelikle isteyen ve Türk vatandaşı olan herkes yurtdışında evlenebiliyor, öyle özel bir durumunuz olmasına gerek yok. Evlenmek istediğiniz ülkenin yasaları kabul ettiği takdirde Türk konsolosluklarında evlenebiliyorsunuz. Fakat evleneceğiniz yerde veya yakınında Türk konsolosluğu yoksa işlemleriniz bayağı uzuyor. Bu yüzden mümkünse Türk konsolosluğu olan bir yerde evlenmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Yurtdışında evlenmek isteyenler, başvurularını şahsen veya dilekçe yazarak posta ile yapabiliyor. Yalnız bazı konsolosluklar posta ile başvuruyu kabul etmedikleri için önceden bir telefon edip sormanızda fayda var. Bu anlamda, bağlantı için size önerebileceğimiz link, Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk Sitesi; www.konsolosluk.gov.tr
Roma, Paris, Londra gibi romantik başkentlerde bulunan Türk konsolosluklarında evlenmek isteyen çiftler, düğünlerini ya konsolosluklarımızda yapabiliyor ya da konsolosluklar, düğün mekânına da yetkili memurlarını gönderiyorlar.

SİZDEN İSTENEN EVRAKLAR

Sizden istenen evraklar burada önemli bir yer tutuyor, bunlardan herhangi birini yanınızda götürmezseniz ya da almayı unutursanız, işlemleriniz en az bir ay daha uzuyor.

• Evlendirme ehliyet belgesi (Bekar olduğunuza dair verilen bir belge. Nüfus müdürlüğünden alınıyor.)
• Nüfus kayıt örneği
• Uluslararası doğum kayıt örneği
• Muhtardan ve noterden tasdikli ikametgâh
• Nüfus cüzdanı, pasaport fotokopileri ve aslı
• 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
• Evlenmek için verilen sağlık raporu
• Evlenme cüzdanı ve posta masrafı için 32 Euro (Bu ücret her ülkeye göre değişebilir)

Konsoloslukta kıyılacak nikahta kadın ve erkek için birer nikah şahidi olması gerekiyor. Nikah kıyıldıktan sonra evlenen çifte Uluslararası Aile Cüzdanı veriliyor. Formalitelerin bile canınızı sıkmayacak bir sürede olması işinizi kesinlikle kolaylaştırıyor. Neden siz de Çin Seddi’nde dünya evine gireceklerden olmayasınız?

 

Total
1
Shares

Bir cevap yazın