the-italian-secret-diet-in-10-easy-rules-giphy-1

İtalya’nın aklımızda çağrıştırdığı ilk şeyler nefis yemekler olduğu müddetçe diyet kelimesini de düşünmemek mümkün değil tabii.

Sanki oralarda yaşıyormuş gibi bir diyet algısına girmiş bulunuyoruz. Bizi seven arkamızdan gelebilir!

1. Küçük porsiyonlar ve denge önemli
İtalyanlar, yemeklerindeki besin değerlerini dengede tutmaya çalışırlar. Yağı fazla kaçırmadan, yeteri kadar karbonhidrat gibi. Bol bol balık ve tavuk yerken kırmızı et konusunda dikkatli olurlar. En önemlisi ise porsiyonlarını küçük tutarlar.
2. Tek yağ vardır, o da zeytinyağı
Homeros’un “sıvı altın” diye adlandırdığı zeytinyağı, Ege insanının yemekte kullandığı mutlak malzemedir. Sağlıklı yağların trans veya doymuş yağlardan iyi olduğu bir gerçek fakat ne kadar sağlıklı olursa olsun zeytinyağını kullanımının da bir sınırı olmalı. Boşuna her şeyin fazlası zarar dememişler.

3. Taze yerler
Özellikle İtalya’nın güneyinde taze balık, domates, enginar, patlıcan ve limonlar sağlıklı diyetin önemli malzemeleridir. Makarna bile al dente biçimde yani domates sosu, sebzeler ve bir damla zeytinyağıyla servis edilir. Tabii ki küçük porsiyonda.
4.”Passeggiata” yaparlar
Passeggiare yürüyüşe çıkmak demektir. Sevdiğiniz caddelere, sokaklara gidin ve bu İtalyan geleneğini uygulayın. Böylece akşam yemeğinde aldığınız kalorilerin bir kısmını yakabilirsiniz.
5. Hafif kahvaltı
İtalyanlar için güne hafif bir kahvaltıyla başlamak önemlidir. Küçük bir bisküvi veya kruvasanın yanında sütlü kahve tercih ederler. Fit İtalyanlar ise çok tahıllı besinlere yönelir.

the-italian-secret-diet-in-10-easy-rules-loren
6. Şekerli meşrubata hayır
Bir İtalyanı yemekte kola veya benzeri şekerli meşrubatla görmeniz çok zor. Genelde bir kadeh şarapla maden suyu içerler.
7. Abur cubura da hayır
İtalya’da bir süpermarkete girdiğinizde atıştırmalığa ayrılan bölümün ne kadar küçük olduğunu göreceksiniz. Akşam yemeğinden sonra oturup bilgisayar ya da televizyon başında atıştırmak gibi bir huyları yoktur. Hamburger ve benzeri abur cuburdan da neredeyse iğrenirler. Tatlı anlayışları da daha çok meyveler üzerindendir.

the-italian-secret-diet-in-10-easy-rules-giphy2

8. Her gün pizza yemezler
Pizza, hafta sonu arkadaşlarınızda çıktığınızda yemeniz gereken bir şey, her gün değil. Fakat yeseler dahi geleneksel İtalyan pizzası kaloriyi düşük tutmak ve sağlığa yararlı olması için sadece peynir ve sebzelerle yendiği için kötü bir etkisini görmezler.
9. Hafif akşam yemeği
Özel bir gece değilse İtalyanlar günün son öğününü de hafif tutmaya özen gösterir. Tipik bir akşam yemeği çorba, sebze ve peynirle servis edilmiş küçük porsiyonda makarnadan oluşur.

10. Diyet yapmazlar
İtalyanlar öyle çılgın diyetler yapmaz. Sağlıklı Ege yemekleriyle zaten ihtiyaçları da yoktur. Kilo vermek istiyorsanız onlar gibi daha hafif, zeytinyağı içeren ve düşük kalorili besinler tercih edin.

Total
4
Shares

Bir cevap yazın