Zayıflamaya çalışırken akıllara hemen “akşam yemeğini en geç kaçta yemeliyim?” sorusu geliyor. İşte sorunun cevabı;

01

Akşam yemeğinin bir saati var mı?

Uzman Diyetisyen Işın Sayın “Kendimizi kulaktan dolma hurafelere uymak için bu denli sıkmak niye? Sağlıklı beslenmek veya zayıflamak o kadar da zor değil ki… Bu uğurda asosyal olmak, gerçek hayatta “sürdürülebilir” değildir. Deneyimlerimiz bize; katı ve asosyal kurallarla, kilo verme ve sağlıklı beslenmenin sürdürülemediğini gösteriyor.
İşe önce “Akşam yemeğini 18:00’den sonra yemeyin” efsanesine bir son vererek başlayalım.

Düşünün ki; yeni başladığınız bir iş yerinde, ilk kez iş yemeğine veya tanışma partisine davetlisiniz. Ya da sevgilinizle yemeğe çıkacaksınız. Aksilik bu ya, tam da 2 gün önce bir yerde okudunuz ki; görüşlerine değer verdiğiniz biri, akşam yemeğinin saat 18:00’den sonraya kalmaması gerektiğini söyledi. Canım bir günden ne çıkar dediniz, geçtiniz…
Ertesi gün işte fazla mesaiye kaldınız,
sonraki gün trafik tıkandı,
bir sonraki gün işten sonra bir yere uğramanız gerekti…
Yani?
Zayıflama diyeti uygularken de, sağlıklı beslenmeye çalışırken de önemli olan saat kaçta yediğiniz değil, ne yediğinizdir. Eğer siz önden lavaş, tereyağı, tulum peyniri, üzerine kaşar peynirli kıtırlı çorbayla tırnak pide, üzerine tereyağlı soslu İskender, yanında 330 ml. şekerli meşrubat, üstüne 1 tekerlek künefe yiyorsanız; bunun saatiyle ilgili detaya boşuna girmeyin… Kahvaltıda bile yeseniz, kilo alabilirsiniz.”

Total
0
Shares

Bir cevap yazın