Ara öğün faydalı mı yoksa zararlı mı? Beslenmeyle ilgili belki de en çok merak edilen konu başlıklarından biri… Üç ana öğünün yeterli olduğunu savunanların yanı sıra beslenme düzenine ara öğünleri de ekleyenler de var. İşte Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz ara öğün yemenin neden önemli olduğunu bizlere anlatıyor.

“Ne kadar az yerseniz o kadar zayıflarsınız” diyenlere inanmayın.’Bu kadar sık yemek zorunda mıyım?’ diye düşünüyor olabilirsiniz, ancak kan şekerinizin dengede kalması için öğün sayınızı artırmak çok önemli. Az ama sık yemek insülinin dengeli bir şekilde kullanımını sağlar. İnsülin, enerji fazlalığına işaret eder. Karbonhidrat kullanımı artark karbonhidratın kullanımı artarken yağ tüketimini baskı altına alınır. Kısacası, vücdunuzdaki insülini kullanmak istiyorsanız yemek yemeli; sağlıklı atıştırmak istiyorsanız da ne yediğinizi iyi bilmelisiniz.

Bütçesi kısıtlı olan birinin harcama potansiyeli elindekinin değeri kadardır.  Sahip olduğu para azaldıkça ihtiyaçlarını karşılarken kısıtlama yapmak zorunda kalacaktır. ‘Az yersen daha çabuk kilo kaybedersin’ mantığı aslında bu basit örnekle de açıklanabilir. Eğer uzun aralıklarla az yemek yerseniz vücudunuzun harcamasını da kısıtlarsınız. Vücudunuzun kendini korumaya programlı olduğunu unutmayın. Sizin için en doğru ara öğün seçimini yapabilmek için verdiğimiz listeye göz atın:

healthy-snacks-for-cinema

5 taze yeşil armut (küçük boy)

5 taze kayısı

1 su bardağı kadar böğürtlen

1 su bardağı kadar yaban mersini

5 salatalık > 1 su bardağı beyaz dut

Yarım demet bol limonlu maydanoz

1 yeşil elma

Total
0
Shares

Bir cevap yazın